[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 03. 06. 2023   Meniny má Karolína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež posiela do Turecka lieky pre obete zemetrasenia
P:3, 28. 03. 2023 15:16, ZAHFoto: Vatican Media


Turecko 28. marca (VaticanNews) Lieky, ktoré od včerajška prilietajú na palubách lietadiel do Turecka, budú určené pre turecké obyvateľstvo postihnuté februárovým zemetrasením. Dikastérium pro službu charity na základe Františkovho poverenia podniklo kroky na odoslanie liekov v spolupráci s tureckým veľvyslanectvom pri Svätej stolici. Medzitým pokračuje zbierka Talianskej biskupskej konferencie na pomoc obyvateľom Sýrie a Turecka.

Po ničivom zemetrasení zo 6. februára, ktoré otriaslo Sýriou a Tureckom a ktoré si vyžiadalo viac ako 50 000 obetí, zasiela Dikastérium pre službu charity z poverenia pápeža opäť nové palety liekov do Istanbulu. Prvá zásielka bola odoslaná v pondelok, ale bude pokračovať aj dnes. Týchto 10 000 balení liekov bolo zakúpených na pokyn tureckého veľvyslanectva pri Svätej stolici. Sýria, zničená zemetrasením a vojnou s 15 miliónmi ľudí v núdzi, už v minulosti dostala finančnú pomoc od pápeža vďaka apoštolskej nunciatúre, ktorá ju potom využíva na pomoc obyvateľstvu.

„Pomoc posielame tureckými linkovými lietadlami,“ zdôrazňuje kardinál Konrad Krajewski, pápežský almužník, „pričom dbáme na výšku paliet a váhu. Táto starostlivosť je možná vďaka pomoci dobrovoľníkov“. Už po zemetrasení, ktoré v Turecku vyhnalo z domovov takmer 2 milióny ľudí, sa dikastérium pustilo do zasielania nielen liekov, ale predovšetkým konzervovaných potravín, ako je ryža a tuniak, termo tričiek, plienok a mnohých ďalších materiálov, ktoré pomôžu znášať nepriazeň počasia a zimu. Zároveň sa začala misia prefekta Dikastéria pre východné cirkvi monsignora Claudia Gugerottiho v Sýrii a Turecku.

Minulú nedeľu sa vo všetkých talianskych kostoloch vyberali dary, ktoré mali byť podľa pokynov Talianskej biskupskej konferencie určené pre obyvateľstvo Turecka a Sýrie „ako konkrétny prejav solidarity a účasti všetkých veriacich na materiálnych a duchovných potrebách“ obetí zemetrasenia. Prispievať je však možné aj naďalej až do 30. apríla 2023, a to prostredníctvom poštového bežného účtu, prípadne online darom cez webové stránky www.caritas.it. Na riešenie prvých mimoriadnych udalostí vyčlenila Talianska biskupská konferencia z fondov „8xmille“ počiatočnú sumu 500 000 eur.( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230328027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]