[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trnavská charita už desať rokov pomáha núdznym ľuďom v Piešťanoch
P:3, 28. 03. 2023 11:25, DOM

Trnava/Piešťany 28. marca (TK KBS) Centrum pomoci človeku v Piešťanoch oslávilo 10 rokov svojej existencie. Sociálne služby pre ľudí v krízovej životnej situácii začala Trnavská arcidiecézna charita prevádzkovať v dvoch malých miestnostiach, dnes ich ročne vyhľadá takmer 400 ľudí.

V roku 2013 otvorila Trnavská arcidiecézna charita v Piešťanoch charitné a poradenské centrum. Prevádzkovala ho v dvoch miestnostiach na Kukučínovej ulici a zamestnávala v ňom jednu pracovníčku na polovičný úväzok. Do centra prichádzali ženy s malými deťmi, ktoré počas výdaja potravinovej pomoci hovorili o svojich hlbších, dlhotrvajúcich problémoch. Od prvých dní sa tak profilovalo budúce zameranie centra, nízkoprahová sociálna služba pre deti a rodinu.

„V roku 2017 sme v Piešťanoch vnímali potrebu rozšíriť sociálne služby pre ľudí bez domova a tých, ktorých bezdomovectvo ohrozuje. Aby sme sa im mohli venovať intenzívnejšie, zaregistrovali sme službu špecializovaného sociálneho poradenstva,“ spomína zástupkyňa riaditeľa Trnavskej arcidiecéznej charity, Katarína Pažítková na prvé, dôležité rozšírenie sociálnych služieb.

Spojením poradenstva, výdaja potravinovej a materiálnej pomoci, sociálnej rehabilitácie, nízkoprahového klubu a kreatívnych dielní, vznikol postupne komplex sociálnych služieb, ktoré boli a dodnes sú potrebné pre Piešťany a ich okolie.

Centrum dnes ročne pomáha približne 400 ľuďom v krízovej životnej situácii

Piešťanské Centrum pomoci človeku dnes môžu ľudia nájsť v jednopodlažnej budove na sídlisku Andreja Hlinku, ktorú charite prenajíma Mesto Piešťany. Ročne ho navštívi približne 400 ľudí v núdzi.

Často doň prichádzajú ženy, ktoré zažívajú fyzické a psychické násilie, charita im v náročnej situácii poskytuje podporu, pomáha im pri hľadaní bývania a práce, ako aj s umiestnením detí do školy.

Poradcovia pre špecializované sociálne poradenstvo stoja pri ľuďoch bez domova, motivujú ich k rozhodnutiu ukončiť bezdomovectvo a asistujú im pri dôležitých krokoch. Centrum je zároveň bezpečným prostredím pre žiakov, ktorí sem popoludní prichádzajú za početnými aktivitami a efektívne tak využívajú čas, kým sa ich rodičia vrátia z práce.

Charita sa v centre venuje aj seniorom, ktorí prichádzajú na tvorivé dielne a pomáha odídencom z Ukrajiny.

Centrum pomoci človeku v Piešťanoch funguje vďaka podpore z Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny,  ako aj vďaka podpore Trnavského samosprávneho kraja a Mesta Piešťany.

Spoznajte ľudí, ktorým charita pomáha v jej piešťanskom centre

V troch videách charita predstavuje Petru, ktorá po vážnej životnej situácii prepadla alkoholu, Mareka, ktorý už roky žije na ulici a pokúša sa urobiť krok vpred a Ľubicu, ktorá po cievnej mozgovej príhode začína nový život. K dispozícii sú na YouTube.

TK KBS informovala Darina Kukuľová - Kvetanová( TK KBS, kkk, ml; pz ) 20230328020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]