[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavská eparchia má novokňaza, pôsobiť bude v Žiline
P:3, 27. 03. 2023 17:58, DOM

Bratislava 27. marca (TK KBS)  Na akatistovu sobotu 25. marca, na sviatok Zvestovanie presvätej Bohorodičky vysvätil vladyka Peter Rusnák diakona Milana Sírneho na kňaza. Slávnosť sa konala v Katedrálnom chráme Povýšenia svätého Kríža v Bratislave za účasti viacerých kňazov a rodiny novokňaza . Archijerejskú liturgiu v slovenskom jazyku sprevádzal Katedrálny zbor Chryzostomos.

Samotný obrad vysviacky sa konal po cherubínskej piesni, teda po Veľkom vchode, aby potom počas liturgie verných – liturgie Eucharistie, spolu so svojím svätiteľom a staršími bratmi v kňazskej službe, koncelebroval novokňaz svoju prvú svätú liturgiu.

Kandidáta predstavil protosynkel Vladimír Skyba. Po vyznaní viery a sľube poslušnosti pápežovi, biskupovi a ich nástupcom nasledovala konsekračná modlitba, počas ktorej svätiteľ kládol ruku na svätenca, ktorý kľačal pred oltárom. Následne svätenec robil veľkú prostráciu, keď si ľahol pred ikonostasom na zem a veriaci prednášali jednotlivé prosby.

Ako zdôraznil vladyka Peter, Boh plní svoje prisľúbenia, ako sa to ukázalo aj dnes pri tejto vysviacke. Kňazské povolanie Milana totiž siaha do jeho mladosti, ale kvôli komunistickému režimu ho nemohol zrealizovať, pretože bol začiatkom osemdesiatych rokov vylúčený zo seminára.

Teologické štúdiá si dokončil až po Nežnej revolúcii. Za diakona bol vysvätený vladykom Petrom 29. októbra 2022 v Chráme narodenia presvätej Bohorodičky v Žiline, kde bude aj naďalej pôsobiť teraz už ako kňaz. Na záver prítomní prijali novokňazské požehnanie. Novokňaz Milan je ženatý a má tri dospelé deti.( TK KBS, grkatba; rp ) 20230327045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]