[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Otvorili nový ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom
P:3, 27. 03. 2023 10:12, DOM

Bratislava 27. marca (TK KBS) Občianske združenie (OZ) Nenápadní hrdinovia v spolupráci s Nadáciou Konráda Adenauera, Vysokou školou sv. Alžbety a sociálnej práce sv. Alžbety a ďalšími partnermi otvára nový ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Určený je pre žiakov základných (8. – 9 ročník) a stredných škôl Témou XV. ročníka projektu je spomienka na rok 1983, kedy si pripomíname neslávne výročia Akcie ŠtB s názvom Akcia VÍR.

Cieľom tohto ročníka je pripomenúť si osobnosti, ktoré boli počas komunistického režimu perzekuované pred 40 rokmi. Boli väznení a prenasledovaní z náboženských dôvodov len preto, že žili v duchu sv. Františka z Assisi. „V tomto ročníku chceme upozorniť študentov na represálie z čias normalizácie. Akcia VÍR nám ponúka obraz doby bezprávia a perzekúcií. Budeme radi, ak študenti objavia a zdokumentujú práve tieto príebehy,“ uviedol autor a gestor projektu František Neupauer. Zároveň ostáva aj druhá možnosť, spracovať príbeh kohokoľvek, ktorí bol prenasledovaní počas komunistického režimu na Slovensku či vo svete. V minulosti sa do projektu zapojili aj študenti zo Slovinska, Českej republiky, Poľska i Ukrajiny.

Od vzniku projektu v roku 2009 sa doň zapojilo už vyše 500 študentov, ktorí napísali viac ako 200 príbehov nenápadných hrdinov. O niektorých z nich boli natočené aj dokumentárne filmy. Projekt Nenápadní hrdinovia vedie mladých ľudí k objavovaniu minulosti a ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu. Úlohou žiakov je objaviť a zaznamenať príbehy ľudí prenasledovaných komunistickým režimom. Termín odovzdávanie prác je koniec októbra. Žiaci, ktorí sa zapoja do projektu, prezentujú svoje práce na slávnostnej konferencii, ktorá sa koná v predvečer spomienky na Nežnú revolúciu.

V roku 2022 sa OZ Nenápadní hrdinovia zapojilo aktívne do solidarity s utečencami z Ukrajiny a v decembri predstavilo výstavu príbehu Nenápadných hrdinov Silva Krčméyho a Vladimíra Jukla na pôde Národnej rady SR.  Aktuálne informácie o podmienkach projektu je možné nájsť na webovej stránke, na Facebooku a Instagrame. Tento ročník projektu bude podporený i Ministerstvom spravodlivosti SR prostredníctvom Dotácie na podporu ľudských práv, informoval Ladislav Hollý z OZ Nenápadní hrdinovia.( TK KBS, lho, ml; pz ) 20230327018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]