[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi k výročiu 35. sviečkovej manifestácie: Hľadajme to, čo nás spája
P:3, 22. 03. 2023 10:00, PRE

Bratislava 17. marca (TK KBS) Slovensko si v piatok 25. marca pripomenie 35. výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom.

Išlo o významné občianske vystúpenie proti komunistickému režimu, ktorého cieľom bolo dosiahnuť náboženské a občianske slobody vo vtedajšom Československu. V historickej pamäti národa sa snaží udržiavať pamiatku na Sviečkovú manifestáciu Fórum kresťanských inštitúcií, ktoré v spolupráci s viac ako desiatkou partnerských organizácií, pripravuje okolo dátumu výročia bohatý program. Jeho cieľom je nielen poukázať na historický význam Sviečkovej manifestácie, ale aj na jej aktuálne posolstvo pre dnešok. Jubileum sa koná pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej.

Pri tejto príležitosti prinášame vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie.

-

Vyhlásenie KBS k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie

Tento rok uplynulo 35 rokov od povestnej „Sviečkovej manifestácie“, ktorá sa uskutočnila 25. marca 1988 a vošla do našich dejín aj pod názvom „Bratislavský veľký piatok“. Túto udalosť si pripomíname ako pamätný deň Slovenskej republiky, Deň zápasu za ľudské práva, lebo to bolo prvé verejné vystúpenie kresťanov proti totalitnému režimu na území Slovenska v zápase za náboženskú slobodu. Totalitný režim, ktorý sa proti svetlu sviec rozhodol nasadiť vodné delá a policajné autá, tým prezradil svoju slabosť, strach a bezmocnosť. A naopak, tichá modlitba so sviečkami v rukách poukazuje na obrovskú odvahu veriacich, neveriacich i všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí čelili prúdu vodných diel. Ukázali, že zmenu do každej spoločnosti možno priniesť odvážnou statočnosťou a zároveň pokojnou cestou.    

Konferencia biskupov Slovenska pri tejto príležitosti vyjadruje vďačnosť všetkým, ktorí týmto, ale aj akýmkoľvek iným spôsobom verejne vystúpili voči totalitnému režimu a prispeli k jeho postupnému oslabeniu až zániku v novembri 1989. Sú pre nás vzorom aj inšpiráciou, pretože zápas o ľudské práva a ich správne chápanie a uplatňovanie zjavne neskončil, o čom svedčí narastajúca polarizácia od neochoty navzájom sa počúvať, až po prejavy skrytej či otvorenej nenávisti voči veriacim. Sú to varovné signály, lebo kto má srdce naplnené nenávisťou, ničí a otravuje nielen spoločnosť, ale v prvom rade seba. Toto je pomýlená cesta, ktorá vedie ku spochybneniu a podkopaniu nášho hodnotového rámca vychádzajúceho z posolstva Biblie a žido-kresťanskej tradície. Náš Pán Ježiš Kristus nás učí, že jednotlivec i celá spoločnosť môžu pokojne žiť len pod podmienkou úsilia všetkých žiť v láske, solidarite a zdravej tolerancii.

Jedným z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája, ako to, čo nás rozdeľuje, a tak podporovať ducha spolupráce a zmierenia v spoločnosti. Sviece v rukách aktivistov za náboženskú slobodu symbolizovali predovšetkým Ježiša Krista, ktorý sám o sebe povedal, „ja som svetlo sveta“ (Jn 8, 12). Je to to svetlo, ktoré ani to najsilnejšie vodné delo na svete nedokáže zahasiť. Preto ako duchovní pastieri spolu s kňazmi a veriacimi veríme a vyznávame, že najistejšou cestou k úprimnému zmiereniu je naozaj Ježiš Kristus, víťazný a zmŕtvychstalý. Sviece v rukách aktivistov za náboženskú slobodu symbolizovali predovšetkým jeho, ktorý je podľa Jánovho evanjelia skutočné „svetlo sveta“ (Jn 8, 12).

-
Súvisiaci článok: Slovensko si pripomenie sériou akcií 35. výročie Sviečkovej manifestácie( TK KBS, ml; pz ) 20230322009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]