[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Kresťania a moslimovia ako svedkovia pravdy, lásky a nádeje
P:3, 14. 03. 2023 16:23, ZAH

Vatikán 14. marca (VaticanNews) „Pevne túžim, aby sme spoločne, kresťania a moslimovia, dokázali byť vždy svedkami pravdy, lásky a nádeje vo svete poznačenom mnohými konfliktmi, ktorý preto potrebuje súcit a uzdravenie.“ Tieto slová adresuje pápež František irackému veľkému ajatolláhovi Al-Sistanimu v liste, ktorý mu odovzdal 9. marca prefekt Dikastéria pre medzináboženský dialóg kardinál Miguel Angel Ayuso Guixot. List zverejnila Svätá stolica 14. marca.

S veľkým ajatolláhom Al-Sistanim, ktorý  je najvyššou autoritou šítskych moslimov v Iraku, sa pápež stretol v marci roku 2021 počas svojej apoštolskej cesty.  

Kardinál Ayuso sa v uplynulých dňoch v Iraku zúčastnil na konferencii pri príležitosti druhého výročia návštevy pápeža Františka. Téma podujatia, ktorého spoluorganizátorom bola aj Komunita Sant’Egidio, znela: „Katolíci a šiiti tvárou v tvár budúcnosti. Dva roky po návšteve pápeža Františka v Iraku“.

Ako v liste píše Svätý Otec, „spolupráca a priateľstvo medzi veriacimi rôznych náboženstiev sú nevyhnutné pre pestovanie vzájomnej úcty a svornosti, ktorá prispieva k dobru ľudstva“. „Naše spoločenstvá preto môžu a musia byť privilegovaným miestom spoločenstva a symbolom pokojného spolužitia”, zdôrazňuje pápež František.

Pápež veľkého ajatolláha Al-Sistaniho v liste oslovuje drahý brat. Ich stretnutie v irackom Nadžáfe označuje za míľnik na ceste medzináboženského dialógu a porozumenia medzi národmi. Adresuje mu aj nasledovné myšlienky:

„Obaja sme presvedčení, že rešpektovanie dôstojnosti a práv každého človeka a každého spoločenstva, osobitne slobody náboženstva, myslenia a prejavu, je zdrojom osobného a spoločenského pokoja a harmónie medzi národmi.“

Svätý Otec zároveň zdôrazňuje povinnosť náboženských autorít „povzbudzovať tých, ktorí majú zodpovednosť v občianskej spoločnosti, aby sa usilovali o utvrdzovanie kultúry založenej na spravodlivosti a pokoji a podporovali politické kroky, ktoré by chránili základné práva každého človeka“.

„Je skutočne nevyhnutné, aby ľudská rodina znovu objavila zmysel pre bratstvo a vzájomné prijatie ako konkrétnu odpoveď na dnešné výzvy“, pripomína v liste veľkému ajatolláhovi Al-Sistanimu pápež.( TK KBS, VaticanNews, zk; rp ) 20230314032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]