[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spolok sv. Vojtecha má nového predsedu, stal sa ním Mons. Ján Kuboš
P:3, 14. 03. 2023 11:00, DOM

Bratislava 14. marca (TK KBS) Spolok sv. Vojtecha má nového predsedu, stal sa ním Mons. Ján Kuboš. Doterajším predsedom bol trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Svoju funkciu ukončil po 20 rokoch. Mons. Kuboš, ktorého do funkcie zvolili biskupi na plenárnom zasadnutí KBS, poskytol rozhovor pre Katolícke noviny.

- S akými pocitmi ste prijali zvolenie do tejto funkcie?

Zrieknutie sa funkcie doterajšieho predsedu Jána Oroscha bolo pre mňa nečakané. Ešte nečakanejšie bolo moje zvolenie do tejto funkcie. Hoci ide o čestnú funkciu, posty predsedu či podpredsedu zastávali viaceré významné osobnosti, napríklad samotný zakladateľ Andrej Radlinský, ale aj iní, z ktorých je mi blízky Mikuláš Schneider-Trnavský, Andrej Hlinka či Hadrián Radváni. A aké boli moje pocity? Vďaka za prejavenú dôveru zo strany biskupov, ktorí ma zvolili, a tiež pocit zodpovednosti súvisiaci so službou, ktorá sa odo mňa očakáva.

- V čom je to pre vás najväčšia výzva?

Chcel by som prispieť k zveľadeniu jednoty našej Cirkvi na Slovensku a, samozrejme, pracovať aj na duchovnom a kultúrnom raste nášho národa. Jednota je jeden zo štyroch podstatných znakov Cirkvi a jeden z dôležitých aspektov každého národa.

- Ktoré knižné diela z vydavateľstva Spolku svätého Vojtecha na vás v poslednom čase najviac zapôsobili?

Posledné tri desaťročia robil Spolok veľkú službu okrem iného vydávaním úradných dokumentov Cirkvi. Osobne ma v poslednom období obohatilo najmä čítanie dokumentov pápeža Františka a tiež publikácie biskupa Viliama Judáka. 

_
Zdroj: Katolícke noviny, Zuzana Artimová (publikované so súhlasom redakcie)( TK KBS, kn, za, ml; pz ) 20230314022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]