[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František v Popecaste: K desiatemu výročiu pontifikátu si želám mier
P:3, 13. 03. 2023 16:05, ZAH

Vatikán 13. marca (VaticanNews) „Popecast“, pápež František rozprával svoj príbeh v podcaste, ktorý pripravili vatikánske médiá pri príležitosti desiateho výročia jeho pontifikátu, Svätý Otec dodáva: „Nemyslel som si, že budem pápežom v čase tretej svetovej vojny“. Váš najkrajší moment? „Bolo to stretnutie so starými ľuďmi na Námestí svätého Petra. Čo som nechcel vidieť, boli chlapci, ktorí zomreli v konfliktoch“, dodal pápež.

„Prvé slovo, ktoré mi napadne, je, že sa mi to zdá, ako by to bolo len včera...“

Dom svätej Marty, bolo už neskoré popoludnie. Nebol to rozhovor, už toľkokrát hovoril pápež o tejto udalosti. Sú to myšlienky, ktoré spájajú niť intenzívneho cirkevného obdobia, jeho pontifikátu. Desať rokov: prežitých v „napätí“, hovorí Svätý Otec, toľké stretnutia, cesty a tváre.

Pápež František čakal stojac pri dverách a držal sa svojej palice. Ako vždy... Usmieval sa na mikrofón s logom vatikánskych médií a pýtal sa: „Podcast? Čo to je?“ a potom dodal po vysvetlení: „Je to pekné, ideme do toho.“ Nasledovala otázka, ako sa cíti, keď zdieľa svoje myšlienky so svetom pri príležitosti tohto míľnika pre svoj život a službu?

„Čas nás tlačí - ponáhľa sa. A keď chceš uchopiť dnešok, je to už včerajšok. Žiť takto je niečo nové. Týchto desať rokov bolo takýchto: napätie, život v napätí.“

Z tisícov audiencií, stoviek návštev diecéz a farností a štyridsiatich apoštolských ciest do všetkých kútov sveta si pápež v srdci uchoval presnú spomienku. Označil ju ako „najkrajší okamih“ a to: „Stretnutie na Svätopeterskom námestí so starými ľuďmi“, zaspomínal si na audienciu, so starými rodičmi z celého sveta, ktorá sa uskutočnila 28. septembra 2014.

„Starí ľudia sú múdri a veľmi mi pomáhajú. Veď aj ja som starý, či nie?“, povedal pápež.

Bolo však aj niekoľko zlých chvíľ, a všetky súviseli s hrôzou vojny. Najprv návštevy vojenských cintorínov v Redipuglii a Anziu, spomienka na vylodenie v Normandii, potom vigília za odvrátenie vojny v Sýrii a teraz barbarstvo, ktoré už vyše roka prebieha na Ukrajine. „Za vojnami stojí zbrojný priemysel, je to diabolské“, povedal pápež František.

'Nečakal, že on, biskup, ktorý prišiel z konca sveta, bude pápežom, ktorý povedie univerzálnu Cirkev v čase tretej svetovej vojny. Myslel som si, že Sýria je ojedinelá vec, potom prišli ďalšie'.

„Bolí ma pohľad na mŕtvych, mladých mužov - či už ruských alebo ukrajinských, nezáleží na tom odkiaľ pochádzajú -, ktorí sa nevracajú. Je to ťažké.“, pokračoval v rozprávaní.

Jorge Mario Bergoglio preto nepochybuje o tom, čo si žiada pre svet ako dar k tomuto významnému výročiu: „Pokoj, potrebujeme mier“. Preto tri slová, ktoré zodpovedajú pápežovým „trom snom“ pre Cirkev, pre svet a pre tých, ktorí svetu vládnu, pre ľudstvo: Bratstvo, plač, úsmev...

Pocastový kanál Popecast v taliančine nájdete aj na Spotify( TK KBS, VaticanNews; ml ) 20230313035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]