[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Boží súcit s Jeruzalemom sa musí stať naším súcitom
P:3, 10. 03. 2023 09:06, ZAH

Vatikán 10. marca (Vatican News) Pápež František pripomenul význam mesta Jeruzalema ako svätého mesta pre tri monoteistické náboženstvá na audiencii s Dikastériom pre medzináboženský dialóg a Palestínskou komisiou pre medzináboženský dialóg, tie spolu tvoria bilaterálnu pracovnú skupinu, ktorá sa v súčasnosti stretáva vo Vatikáne.

Pápež zdôraznil, že Jeruzalem patrí k spoločnému dedičstvu ľudstva a ako sväté mesto pre židov, kresťanov a moslimov by mal byť miestom stretávania a symbolom mierového spolužitia. Pripomenul, že pre kresťanov je miestom, kde sa odohrali mnohé epizódy z Ježišovho života. Je to tiež miesto, kde sa zrodila Cirkev.

„Jeruzalem má však univerzálnu hodnotu, ktorá je obsiahnutá už v jeho názve: Mesto pokoja. A v tejto súvislosti by som chcel pripomenúť ten moment Ježišovho života, keď len niekoľko dní pred svojím umučením prišiel do Svätého mesta, a keď už bol blízko neho, pri pohľade naň sa rozplakal a povedal: Keby ste aj vy v ten deň pochopili, čo mu prináša pokoj! Ježiš plakal nad Jeruzalemom. Tento Ježišov plač si zaslúži rozjímanie v tichu.

Bratia a sestry, koľko mužov a žien, židov, kresťanov, moslimov, plakalo a stále plače nad Jeruzalemom! Aj nás niekedy myšlienka na Sväté mesto dojíma k slzám, pretože je ako matka, ktorej srdce nemôže nájsť pokoj pre utrpenie svojich detí. Táto evanjeliová epizóda nám pripomína hodnotu súcitu: Boží súcit s Jeruzalemom sa musí stať naším súcitom, silnejším než akákoľvek ideológia, než akákoľvek zaujatosť. Stále väčšia musí byť láska k Svätému mestu, tak ako k matke, ktorá si zaslúži úctu a rešpekt všetkých.“( TK KBS, Vatican News, mj, ml; pz ) 20230310023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]