[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František sa stretol s obeťami Boko Haram z Nigérie
P:3, 08. 03. 2023 17:03, ZAH

Vatikán 8. marca (TK KBS) Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien 8. marca pozvala nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi na návštevu Talianska dve nigérijské kresťanky: Maryamu Josephovú (19) a Janadu Marcusovú (22). Ide o obete teroristov z Boko Haram, ktorí majú na svedomí smrť 75 000 Nigérijčanov za posledných 13 rokov.

Cieľom návštevy, ktorú realizuje talianska pobočka nadácie, je upriamiť pozornosť talianskych inštitúcií a verejnej mienky na dramatické svedectvá týchto obetí, ktoré sú len zriedkavo súčasťou verejnej diskusie. Mlčanie a nezáujem medzinárodného spoločenstva však len naďalej prehlbuje ich utrpenie.

Maryamu Josephová bola zajatá 9 rokov, z toho jeden celý rok strávila v klietke. Teroristi z Boko Haram ju uniesli v roku 2014, keď bola iba 7-ročným dievčatkoNútili ju praktizovať islam a meno jej zmenili na Aiša. Maryamu nedokáže ani opísať čo všetko v zajatí prežila. Hovorí o obrovskej agónii a premárnených rokoch, ktoré nie je možné vrátiť späť. V roku 2019 priviedli do tábora aj jej dvoch súrodencov - bratovi pred jej očami odsekli hlavu a končatiny. Mladšia sestra je dodnes v zajatí. Maryamu sa podarilo utiecť 8. júla 2022 v noci. Po dvoch dňoch na úteku prišla do Maiduguri a do centra, ktoré spravuje Cirkev. Tu sa postupne lieči z traumy, buduje svoju vieru, učí sa dôverovať mužom. Maryamu by chcela študovať právo a obhajovať bezbranných.

V tom istom rehabilitačnom zariadení si posledných 6 mesiacov prechádzala procesom uzdravovania aj Janada Marcusová. S rodinou sa jej podarilo uniknúť pred Boko Haram už dvakrát, predtým ako ich v októbri 2018 skupina obkľúčila znova, keď pracovali na poli. Otcovi na mieste odťali hlavu. Janada prežila. V novembri 2020 ju našli opäť - a šesť dní ju držali v zajatí. „Vzali ma do buša a šesť dní ma hrozne mučili, emocionálne, fyzicky a duševne... šesť dní sa zdalo ako šesť rokov,“ opisuje Janada. Dnes sa cíti lepšie. V centre si prešla uzdravením a naučila sa aj mnohým praktickým zručnostiam. Prihlásila sa aj na vysokú školu. Dnes má veľkú nádej na šťastný život.

Pápež František pozdravil obe ženy na záver generálnej audiencie v stredu 8. marca. Prijmú ich aj osobnosti politického života na najvyššej úrovni. Vo štvrtok a v piatok 9. a 10. marca Maryamu a Janadu prijme na audiencii aj vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin a niekoľko členov diplomatického zboru akreditovaných pri Svätej stolici.

Obe ženy sú klientkami v traumatologickom centre v Maiduguri, hlavnom meste štátu Borno na severovýchode Nigérie, kde našli útočisko potom, ako unikli z rúk Boko Haram. Centrum spravuje miestna diecéza a bolo vybudované s pomocou nadácie ACN. V zariadení sa obetiam extrémistického násilia venuje tím odborníkov.

Nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi venuje celé pôstne obdobie upozorňovaniu na situáciu kresťanov v Nigérii a zbierke prostriedkov na projekty pomoci miestnym ľuďom a Cirkvi. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien chcela nadácia ACN aj takto poukázať na dôležité zápasy, ktoré je ešte potrebné vybojovať pre ženy na celom svete.

Viac informácii je dostupných na stránke www.acnslovensko.sk.

_
Aktualizované (v piatok 10. marca 2023)( TK KBS, ANC; rp ) 20230308032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]