[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európski laici túžia mať živú účasť na synodálnom putovaní Cirkvi
P:3, 07. 03. 2023 09:59, ZAH

Praha 6. marca (TK KBS) Prípravou stretnutia predsedov národných laických výborov, ktoré bude v júni v Prahe, sa zaoberali členovia riadiaceho výboru Európskeho laického fóra. Zišli sa od 3. do 5. marca v Strahovskom kláštore v Prahe.

„Témou tohto stretnutia bude prebiehajúca celocirkevná synoda o synodalite, ďalej príprava študijného stretnutia v roku 2024 vo Švajčiarsku a výskumný projekt, ktorého cieľom má byť analýza práce národných laických výborov v európskych krajinách a skúmanie perspektív účinnejšej služby Európskeho laického fóra Cirkvi i spoločnosti v Európe," uviedol zástupca zo Slovenska Pavol Kossey, podpredseda Fóra kresťanských inštitúcii.

Zo zasadnutia vyplynulo, že fórum chce zintenzívniť komunikáciu a kontakty s Radou európskych biskupských konferencií a Dikastériom pre laikov, rodinu a život. Ďalej sa zaoberal zastúpením národných laických výborov z krajín strednej a východnej Európy vo fóre. „V tomto smere členovia fóra vyvinú iniciatívu na získanie nových kontaktov na zastúpenia laikov v týchto krajinách. Členovia fóra sa v Prahe stretli aj so zástupcami českých laikov a viedli s nimi dialóg o situácii katolíckych laikov v Čechách a o možnom delegovaní zástupcu do fóra," uviedol Kossey.

Súčasťou programu bola aj diskusia o nemeckej synodálnej ceste. „V diskusii zazneli obavy o situácii v Nemecku. Navonok sa zdá, že u mnohých chýba pripravenosť vychádzať z modlitby, nechať sa viesť Duchom Svätým a ochota hľadať hlbší konsenzus. A prirodzene vyvstáva otázka, či takýto proces môže byť dobrým základom, ktorý povie k potrebnej konverzii a stabilite," dodal Kossey.( TK KBS, pko; ml ) 20230307015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]