[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bohosloveckú fakultu a seminár v Bratislave čaká rekonštrukcia, formácia prejde do Nitry
P:3, 06. 03. 2023 13:43, DOM

Bratislava 6. marca (TK KBS) Budovu Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského a Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave, kde študujú kandidáti kňazstva za Bratislavskú a Trnavskú arcidiecézu, laici a rehoľníci, čaká rekonštrukcia. Denná pedagogická činnosť fakulty a formácia seminaristov sa presunie do Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre.

„Budovu potrebujeme zrekonštruovať na úroveň súčasnej doby," uviedol v relácii TV LUX U Nikodéma Mons. Stanislav Zvolenský. Bratislavský arcibiskup metropolita predpokladá, že práce potrvajú dva roky. Nadväzujú na rekonštrukciu strechy, auly, kaplnky, jedálne a výmenu okien.

Samotná rekonštrukcia sa začne po príprave architektonickej štúdie, projektovej dokumentácie a schvaľovacom procese na budúci rok, financovať ju bude Bratislavská arcidiecéza.

Do Nitry sa tak presunie nielen formácia seminaristov, ale aj štúdium denných študentov katolíckej teológie Bohosloveckej fakulty. V Nitre tak bude od septembra jeden spoločný seminár pre celú Západnú provinciu. Od roku 2019 tu už študujú aj semináristi z Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Badíne pri Banskej Bystrici, kde predtým študovali seminaristi Banskobystrickej diecézy.

Dekan Bohosloveckej fakulty UK v Bratislave doc. Jozef Jančovič v relácii ocenil, že "vedecko-pedagogické sily" pedagógov sa skoncentrujú na "jedno pracovisko".

Cieľom je výrazné šetrenie nákladov, ktoré má pomôcť k ozdraveniu ekonomickej situácie pri redukcii pedagogického zboru a tiež sa ponúka možnosť akreditácie nových študijných programov zásluhou voľných docentov a profesorov, ktorí v jednej pätici garantovali identický program katolíckej teológie pre Bratislavu a v druhej pätici v Nitre.

Vedenie fakulty zostane v Bratislave v budove fakultnej knižnice na Kapitulskej ulici a tiež v Bratislave bude pokračovať doktorandské štúdium, diaľkové rozširujúce štúdium náboženskej výchovy a doplnkového pedagogické štúdium.

Projekt dočasného presunu seminára z Bratislavy do Nitry a projekt jedného pracoviska fakulty v Bratislave predstavili v relácii TV LUX. Priblížili i vybrané štatistiky seminaristov a kňazov. Za ostatných desať rokov napríklad klesol počet seminaristov na celom Slovensku o 50 percent, upozornil arcibiskup Zvolenský. V roku 2013 sme mali 425 bohoslovcov, na konci roka 2022 ich bolo 226.( TK KBS, lux; ml ) 20230306032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]