[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Reskript o užívaní nehnuteľností, ktoré sú spojené so Svätou stolicou
P:3, 03. 03. 2023 10:09, ZAH

Vatikán 3. marca (Vatican News) S cieľom riešiť vážnosť súčasnej ekonomickej situácie pápež František nariadil zrušiť pravidlá, ktoré umožňovali bezplatné alebo výhodné využívanie nehnuteľností vo vlastníctve kuriálnych inštitúcií a orgánov vo vzťahu k Svätej stolici.

Pápež František 13. februára po audiencii s prefektom Sekretariátu pre ekonomiku Maximinom Caballerom Ledom prostredníctvom reskriptu nariadil zrušiť všetky ustanovenia, ktoré umožňovali bezplatné užívanie alebo užívanie za osobitne výhodných podmienok nehnuteľností, ktoré sú vo vlastníctve kuriálnych inštitúcií alebo subjektov so vzťahom k Svätej stolici, vrátane Domus Vaticanae.

Ide o rozhodnutie - píše sa v reskripte - prijaté „s cieľom splniť rastúce záväzky, ktoré si plnenie služby univerzálnej Cirkvi a služby núdznym vyžaduje v ekonomickom kontexte, ktorý je v súčasnosti mimoriadne vážny“, pričom z toho vyplýva potreba „mimoriadnej obety všetkých, aby sa vyčlenilo viac prostriedkov na poslanie Svätej stolice, a to aj zvýšením príjmov zo správy nehnuteľného majetku“.

Ustanovenie sa týka kardinálov, vedúcich dikastérií, prefektov, sekretárov, podsekretárov, riaditeľov a im na roveň postavených osôb, vrátane sudcov, a im na roveň postavených osôb tribunálu Rímskej róty.

Inštitúcie, ktoré vlastnia tieto nehnuteľnosti, musia preto uplatňovať ceny, ktoré sa bežne uplatňujú pri osobách, ktoré nemajú žiadne funkcie vo Svätej stolici a Mestskom štáte Vatikán. Domy pre kňazov budú musieť tiež uplatňovať bežné ceny stanovené ich vlastným správnym orgánom.

Opatrenie nemá vplyv na zariadenia, ktoré už boli poskytnuté v deň nadobudnutia účinnosti reskriptu, a preto predtým stanovené zmluvy budú pokračovať až do prirodzeného dátumu ich uplynutia, ale môžu byť predĺžené alebo obnovené len v súlade s tým, čo bolo teraz stanovené. Každú výnimku z nových predpisov musí priamo schváliť pápež.( TK KBS, Vatican News, mj, ml; pz ) 20230303023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]