[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánske observatórium pomenovalo po pápežovi Gregorovi XIII. asteroid
P:3, 03. 03. 2023 09:52, ZAH

Vatikán 3. marca (Vatican News) „Často sa stretávame s novými nebeskými telesami, pre ktoré navrhujeme mená,“ povedal jezuita páter Guy Consolmagno, riaditeľ Observatória Svätej stolice, pre Vatican News – Vatikánsky rozhlas a komentoval správu o oficiálnom zverejnení pomenovania štyroch asteroidov Medzinárodnou astronomickou úniou. Pomenovali ich po pápežovi Gregorovi XIII. - Ugo Boncompagni - a troch astronómoch Vatikánskeho observatória: 560974 Ugoboncompagni, 562971 Johannhagen, 551878 Stoeger a 565184 Janusz.

Okrem pápeža Gregora XIII. je potrebné spomenúť aj vedecký prínos jezuitov pátra Johanna Hagena, ktorý bol riaditeľom Vatikánskeho observatória v rokoch 1906 - 1930, pátra Billa Stoegera, (1943 - 2014), kozmológa a teológa, a pátra Roberta Janusza, ktorý aj v súčasnosti pracuje vo Vatikánskom observatóriu. „Je nás veľa, ktorí pracujeme s teleskopom,“ dodáva riaditeľ observatória v Castelgandolfe, „identifikujeme nové nebeské telesá, takže existuje už niekoľko planétok s našimi menami, aj ja už mám jednu planétku.“

V Observatóriu Svätej stolice pracuje 12 vedcov, ktorých poslaním je astronomický výskum a práca s verejnosťou s cieľom prehĺbovať vedecké poznanie vesmíru. Pohybujú sa od kozmológie až po štúdium prachu vo vesmíre, skúmajú meteority a asteroidy. „Dotýkame sa všetkých oblastí astronómie,“ dodal páter Consolmagno, „v poslednom čase sa jeden z nás, páter Jean-Baptiste Kikwaya Eluo, zaoberá prachom a svetlom padajúcej hviezdy a meteoritmi, ktoré dorazili do Talianska a iných častí Zeme.“  

Pokiaľ ide o výskum a štúdie uskutočnené v Castelgandolfe a na observatóriu v Arizone, kde je telescop Alice P. Lennon a Astrofyzikálne centrum Thomasa J. Bannana, riaditeľ Specola Vaticana rád zdôrazňuje, že nejde o objavy, pretože „veda nie je objav“, môžeme povedať, že „ je podobná náboženstvu, nie je fantastickým stretnutím s Bohom, ale je každodenným kráčaním spolu so Stvoriteľom“.

Pokiaľ ide o nové mená, ktoré budú navrhnuté Medzinárodnej astronomickej únii pre malé planéty objavené vo vesmíre, páter Consolmagno neuvažuje o menách iných pápežov. „Ak by sa našli štyri nové planétky, mojím snom by bolo dať im mená štyroch rehoľných sestier, ktoré pred 100 rokmi spolupracovali s observatóriom,“ a dodal: „páčilo by sa mi to veľmi. Potom by medzi menami toľkých astronómov a kozmológov zažiarila aj «druhá polovica oblohy»“.

Vatikánske observatórium, ktoré sa nachádza len kúsok od Ríma, je jedným z najstarších aktívnych astronomických observatórií na svete. Jeho počiatky siahajú do konca 16. storočia, keď dal pápež Gregor XIII. vo Vatikáne postaviť Vežu vetrov - v roku 1578 - a pozval jezuitských astronómov a matematikov z Rímskeho kolégia, aby pripravili reformu kalendára vyhlásenú v roku 1582.

Specola fungovala vo Vatikáne niečo vyše 40 rokov, ale začiatkom 30. rokov 19. storočia sa v dôsledku nárastu elektrického osvetlenia spolu s rastom mestskej zástavby hlavného mesta obloha v Ríme stala takou jasnou, že astronómovia neboli schopní skúmať ani tie najslabšie hviezdy. Preto Pius XI. nariadil, aby sa Specola presťahovala do jeho letného sídla v Castelgandolfe, asi 35 km južne od Vatikánu.

Neskôr v roku 1981 vzniklo druhé výskumné stredisko, Výskumná skupina Vatikánskeho observatória (VORG), v Tucsone v Arizone a v roku 1993 Specola v spolupráci so Stewardovým observatóriom dokončila výstavbu Vatikánskeho teleskopu s pokročilou technológiou (VATT) na hore Graham (Arizona), ktorá je najlepším astronomickým miestom na severoamerickom kontinente.

V súčasnosti Specola spolupracuje s mnohými astronomickými inštitúciami v iných krajinách, napríklad v Argentíne, Brazílii, Kanade, Čile, Fínsku, Taliansku, Litve, Južnej Afrike a Spojených štátoch, a je členom Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) a Medzinárodného centra pre relativistickú astrofyziku (ICRA). Od roku 1986 Specola organizuje v Castelgandolfe jednomesačnú letnú školu astronómie - od roku 1988 dokonca dvakrát ročne.

Hvezdáreň, ktorú financuje Svätá stolica, sa pri realizácii špeciálnych programov, ako je VATT, spolieha na pomoc dobrodincov a z tohto dôvodu bola založená Nadácia Vatikánskej hvezdárne. Vatikánske observatórium je na čele vedeckého výskumu, pokrýva široké spektrum oblastí, od skúmania najmenších zrniek medziplanetárneho prachu až po vznik a štruktúru vesmíru, a jej vedci sa zaoberajú kvantovou gravitáciou, meteoritmi a mesačnými horninami, možným životom na planétach obiehajúcich okolo iných hviezd. A dnes má aj digitálnu komunitu Sacred Space Astronomy, ktorá vydáva online časopis.( TK KBS, Vatican News, mj, ml; pz ) 20230303022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]