[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benátsky patriarcha s biskupmi Triveneta sa v Nitre stretol s členmi KBS
P:3, 02. 03. 2023 07:00, DOM

Nitra 2. marca (TK KBS) Nitra bola miestom druhého dňa pobytu 13 biskupov z cirkevného regiónu Triveneto v Taliansku, ktorí pod vedením predsedu regionálnej biskupskej konferencie a benátskeho patriarchu arcibiskupa Mons. Francesca Moragliu v dňoch 28. februára – 3. marca 2023 absolvujú návštevu Slovenska.

Delegácia biskupov navštívila verbistov na Kalvárii a Nitriansky hrad

V rámci doobedňajšieho programu si delegácia prezreli pútnické miesto na Kalvárii s Kostolom Nanebovzatia Panny Márie a krížovou cestou a navštívili Misijný dom Matky Božej a Misijné múzeum. Provinciál Spoločnosti Božieho Slova na Slovensku P. Pavol Kruták a rektor domu P. Ján Kušnír ich zoznámil s históriou domu, celej misijnej spoločnosti a osobnosťami misionárov pôsobiacich vo svete. 

Po predstavení kostola a pútnického areálu si biskupi pozreli múzeum a boli oboznámení s misijnou charizmou a jednotlivými apoštolátmi  misionárov verbistov doma i v misijných ktajinách.

„Na záver vzácnej návštevy benátsky patriarcha Mons. Moraglia daroval misionárom verbistom obetnú misku z muránskeho skla, v ktorej sa každodenne premieňa chlieb na telo Pána“, informoval Ján Štefanec SVD

Zoznamovanie s Nitrou pokračovalo na Nitrianskom hrade, kde si biskupi v sprievode nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka prezreli areál hradu, expozície Diecézneho múzea, Biskupský palác a nakoniec aj Katedrálu – Baziliku sv. Emeráma, kde sa mohli dozvedieť o histórii starobylej Nitrianskej diecézy ako aj jej najvýznamnejších osobnostiach.

Biskupi z Talianska sa stretli s členmi KBS

Popoludní sa biskupi Triveneta a biskupi Konferencie biskupov Slovenska stretli v nitrianskom kňazskom seminári. Nitrianska diecéza je najstaršou v krajine a jej počiatky siahajú až do roku 880, teda do čias svätých Cyrila a Metoda (veľkých evanjelizátorov slovanských národov), na našom území ich predišli aj niektorí misionári z vtedajšieho Akvilejského patriarchátu. Slovenských biskupov viedol ich predseda, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. 
V prezentácii sa oboznámili s dejinami Cirkvi na Slovensku, jej osobnosťami, svätcami a sväticami, a po vzájomnom predstavení svojich diecéz jednotlivými biskupmi z jednej aj druhej strany si v neformálnej diskusii vymenili názory a skúsenosti zo života svojich cirkví. V rozhovoroch sa venovali aj prebiehajúcej synode, či súčasným a aktuálnym problémom vo svete, ktoré majú dopad aj na kresťanstvo a život veriacich v Taliansku i na Slovensku.

„Biskupi zo severevýchodného Talianska a zo Slovenska mali možnosť spoznať sa a dlho diskutovať o dvoch odlišných cirkevných skúsenostiach, o obojstrannom bohatstve a krehkosti, o možnostiach a problémoch, ktoré existujú pri ohlasovaní Ježišovho evanjelia dnešnému svetu, aby kresťanské posolstvo bolo vždy zmysluplným a schopným znovu vyniesť na povrch otázky o Bohu a pomôcť znovu objaviť jeho základnú prítomnosť v živote jednotlivcov, rodín a spoločenstiev," píše Vatican News. 

K správe je k dispozícii FOTO (Zdroj: ČaV, Tomáš Fečo)

Pontifikálna svätá omša na Nitrianskom hrade v Nitre

Záver dňa patril pontifikálnej svätej omši v katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade, ktorej hlavným celebrantom za účasti verejnosti a bohoslovcov Kňazského seminára sv. Gorazda bol po prvýkrát v jej histórii benátsky patriarcha. Ako jeho, tak aj ostatných biskupov Triveneta v úvode svätej omše privítal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, ktorý vyjadril radosť z tejto udalosti, ale aj z celej návštevy biskupov na území Nitrianskej diecézy.

Mons. Moraglia vo svojej homílii uvažoval nad obdobím 40 dňového pôstu a jeho významu pre kresťana. Komentoval v nej osobnosť proroka Jonáša, okrem iného povedal: „Bohu leží na srdci obrátenie ľudí, ale tu je prvým človekom, ktorého Boh žiada o obrátenie, samotný prorok Jonáš. Bol povolaný ohlasovať zmierenie medzi Bohom a ľuďmi a medzi nimi navzájom. Práve ten, ktorý je poslaný k iným, sa musí v prvom rade obrátiť, inak vo svojej osobe riskuje, že zmarí ohlasovanie... Znamenie, ktoré nám Boh dáva, je par excellence a to smrť a zmŕtvychvstanie jeho Syna. Pšeničné zrno, ktoré odumiera, aby prinieslo ovocie; znamenie, ktoré sa dáva nie preto, aby sa prispôsobilo našej situácii, ani našim malým otázkam, ktoré od nás vždy žiadajú, aby sme sa nechali viesť Pánom“.

Veľprepošt Katedrálnej kapituly Mons. Štefan Vallo ako správca katedrály na záver svätej omše prevzal od benátskeho patriarchu dar na pamiatku v podobe kalicha a obetnej misky z povestného benátskeho skla vyrábaného na ostrove Murano.

Biskupi Triveneta strávia posledný deň návštevy Slovenska 2. marca 2023 v Bratislave, kde sa zúčastnia na slávnosti pri príležitosti 20. výročia vzniku Ordinariátu OS a OZ SR a navštívia Bratislavský hrad a Apoštolskú nunciatúru. Po nocľahu v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre v piatok odcestujú domov.

Hostiteľom ich cesty bolo Nitrianske biskupstvo. Sprevádzal ju kňaz Nitrianskej diecézy Ľuboš Mihálka, ktorý je doktorandom kanonického práva na univerzite v Benátkach. Popri štúdiu pôsobí ako farár v talianskom letovisku Bibione.

K správe je k dispozícii FOTO 1 (Zdroj: ČaV, Tomáš Fečo) a FOTO 2 (Zdroj: ČaV, Mária Švecová)( TK KBS, tu; ml ) 20230302014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]