[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nuncius v Nemecku k prípadu zriadenia „synodálnej rady“ a sväteniu žien
P:3, 01. 03. 2023 16:57, ZAH

Vatikán/Nemecko 1. marca (TK KBS) Svätá stolica opäť pripomína nemeckým biskupom, že nie sú oprávnení zriaďovať synodálne rady. Na práve prebiehajúcom plenárnom zasadnutí Nemeckej biskupskej konferencie v Drážďanoch sa k tejto téme vyjadril apoštolský nuncius, arcibiskup Nikola Eterovič. Zdôraznil tiež, že stále platí učenie pápeža Jána Pavla II. o tom, že Cirkev nemá právo vysväcovať ženy za kňazov.

Skutočnosť, že miestne cirkvi nie sú oprávnené ustanoviť synodálnu radu „ako poradný a rozhodovací orgán“ nezávislý od biskupov, bola výslovne spomenutá už v pápežom schválenom liste troch kardinálov Parolina, Ladaria a Ouelleta nemeckému episkopátu z januára tohto roku. Predseda nemeckého episkopátu však vtedy vyhlásil, že napriek odmietavému postoju Svätej stolice sa nemeckí biskupi budú naďalej usilovať o zriadenie takejto rady. Preto došlo k ďalšej intervencii Vatikánu, tentoraz prostredníctvom nuncia. Arcibiskup Eterovič vyhlásil, že je z úradnej moci oprávnený určiť, že ani diecézny biskup nemôže zriadiť synodálnu radu na diecéznej alebo farskej úrovni.

Arcibiskup Eterovič, ktorý v minulosti pôsobil ako generálny sekretár Biskupskej synody, tiež zdôraznil, že synodalita v Cirkvi je skôr záležitosťou ducha a štýlu než štruktúr. Namiesto vytvárania nových inštitúcií, ktoré by hrozili ďalším rozbujnením byrokracie, by sa mal synodálny duch oživiť v existujúcich orgánoch a inštitúciách.

Pápežský diplomat sa dotkol aj otázky svätenia žien, ktorá sa pravidelne objavuje na nemeckej synodálnej ceste. Zdôraznil, že Cirkev nemôže vysväcovať ženy za kňazov, pričom sa odvolal na apoštolský list Jána Pavla II. Ordinatio sacerdotalis z 22. mája 1994, ako aj na rozsiahle vysvetlenia pápeža Františka k tejto otázke. Podľa nových trestných noriem obsiahnutých v VI. knihe Kódexu kánonického práva, reformovaných apoštolskou konštitúciou pápeža Františka Pascite gregem Dei z 23. mája 2021, sa predpokladá trest exkomunikácie pre tých, ktorí by chceli udeliť kňazské svätenie žene, ako aj pre ženu, ktorá by sa usilovala o svätenie.

_
Zdroj: cirkev.cz( TK KBS, cirk, ml; pz ) 20230301030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]