[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nie všetko, čo dokáže technológia, je prípustné pre etiku: pápež František
P:3, 24. 02. 2023 07:49, ZAH

Vatikán 24. februára (VaticanNews) Svätý Otec prijal na audiencii 23. februára Spoločnosť Maxa Plancka na podporu vedy na čele s prezidentom Martinom Stratmannom a pre silné prechladnutie im v odovzdanom prejave nastolil etické otázky týkajúce sa „hybridného myslenia“. Pápež výzva vedcov, aby sa starali o iných, a nielen o to, „ako skladať účty z toho, čo človek urobil“, pretože „človek je zodpovedný nielen za to, čo robí, ale predovšetkým za to, čo nerobí, hoci to mohol urobiť“.

Pápež František v texte predovšetkým zopakoval „uznanie Svätej stolice pre vedecký výskum“ a najmä pre Spoločnosť Maxa Plancka, „v ktorej tisíce ľudí v rámci početných inštitútov pracujú v službe stále hlbšieho a presnejšieho skúmania v rôznych oblastiach poznania“. A povzbudzuje ich, aby zachovávali „najvyššie štandardy vedeckej integrity, aby zostala bez nevhodných vplyvov politickej i ekonomickej povahy“. Preto Svätý Otec zdôrazňuje, že v súčasnosti je dôležité chrániť, ale aj zvyšovať podporu vedy.

Pápež František ďalej uviedol vznik tzv. „hybridného myslenia“, ktoré je výsledkom hybridizácie biologického a nebiologického myslenia, čo by umožnilo, aby človek nebol vytlačený umelou inteligenciou". Myšlienka, ktorá „vyvoláva otázky veľkého významu na etickej aj sociálnej úrovni. Nemôžeme si potom neklásť otázku konečného zmyslu, t. j. smerovania toho, čo sa deje pred našimi očami.“

Toto, pokračuje v texte pápež, nevyvoláva znepokojenie u tých, ktorí sa rozpoznajú „v transhumanistickom projekte, vzbudzuje však znepokojenie u tých, ktorí pracujú na rozvoji neohumanistického projektu, podľa ktorého nemožno akceptovať priepasť medzi činnosťou a inteligenciou. Ak sa oddelí schopnosť riešiť problémy od potreby byť pri tom inteligentný, zruší sa tým intencionalita, a tým aj etickosť konania. Som si istý, že Spoločnosť Maxa Plancka bude chcieť v tomto smere zásadne prispieť.“

Pápež František sa napokon so znepokojením pozerá na „obdobie druhej moderny, v ktorom sa vo sférach veľkej vedy šíri princíp zodpovednosti «techniky», ktorý nepripúšťa morálne posudzovanie toho, čo je dobré a zlé“. Pápež sa sťažuje, že najmä podľa konania veľkých organizácií „by sa hodnotilo čisto funkčne, ako keby všetko preto, že je to uskutočniteľné bolo eticky dovolené“. A v odovzdanom texte dodáva:

„Cirkev nikdy nemôže akceptovať takýto postoj, ktorého tragické dôsledky sme si už dostatočne overili. Naopak, do centra našej dnešnej kultúry musíme vrátiť zodpovednosť ako starostlivosť o druhého, a nie iba ako zodpovednosť za to, čo človek urobil. Človek je totiž zodpovedný nielen za to, čo robí, ale predovšetkým za to, čo nerobí, hoci by to urobiť mohol.“



( TK KBS, VaticanNews, mj, rp ) 20230224011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]