[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ak vyhasne túžba po jednote všetko sa stane povinným a formálnym - pápež František
P:3, 23. 02. 2023 14:28, ZAH

Vatikán 23. februára (VaticanNews) Púť, dialóg a túžba: to sú tri prvky ekumenickej cesty, cesty kresťanov k plnému spoločenstvu, napísal pápež František v príhovore, ktorý odovzdal dnes, vo štvrtok 23. februára, mladým kňazom a rehoľníkom východných pravoslávnych cirkví, ktorých prijal na audiencii. Kvôli silnému prechladnutiu sa im pápež prihovoril v kratučkom spontánnom príhovore: „Ak kresťania kráčajú spoločne, bude ich sprevádzať Kristus“.

Pápež František sa obracia na medzinárodné spoločenstvo s výzvou na pomoc obetiam zemetrasenia v Turecku a Sýrii. V príhovore, ktorý odovzdal mladým kňazom a mníchom pravoslávnych cirkví pápež vysvetľuje tri rozmery ekumenickej cesty a žiada, aby stranícke záujmy nebránili jednote medzi kresťanmi.

Znechutenie a sebaodcudzenie bránia kresťanom rôznych denominácií vidieť to, čo ich spája, rozpoznať toho, kto ich spája. Ako veriaci teda musíme veriť, že čím viac budeme kráčať spoločne, tým viac nás bude tajomne sprevádzať Kristus, pretože jednota je spoločná púť.

Druhým prvkom je dialóg: dialóg lásky, dialóg pravdy, dialóg života. To nám ukazuje, že dialóg medzi kresťanmi je založený na Božom slove, ktoré nám Pán Ježiš dáva pochopiť svetlom svojho Ducha.

Tretím prvkom je „túžba po jednote s modlitbou, celým srdcom a celou silou, s naliehavosťou, bez únavy“, pretože chôdza a dialóg nestačia, dodáva pápež. Ak „túžba po jednote vyhasne všetko sa stane niečím vynúteným a formálnym.“ To je možno to, čo dnes kresťanom rôznych konfesií najviac chýba: horúca túžba po jednote, ktorá je prednejšia ako stranícke záujmy.

Ako uzatvára pápež František, ak budú tieto tri rozmery - púť, dialóg a túžba - žiť v ekumenickej ceste, povedie to k „hodnovernému svedectvu o Zmŕtvychvstalom Ukrižovanom“ s nádejou, že spoločenstvo „bude rásť v bratskom dialógu, že sa v každom obnoví horlivá túžba po jednote“.

Pápežove myšlienky odovzdaného textu napokon smerovali k obetiam zemetrasenia v Sýrii a Turecku. „Niektorí z vás pochádzajú zo sužovanej Sýrie; chcel by som vyjadriť osobitnú blízkosť tomuto drahému ľudu, skúšanému nielen vojnou, ale aj zemetrasením, ktoré si podobne ako v Turecku vyžiadalo toľko obetí a strašnú devastáciu. Tvárou v tvár utrpeniu toľkých nevinných ľudí, detí, žien, matiek, rodín, dúfam, že sa pre ľudí urobí všetko, čo je možné, že nebudú existovať dôvody alebo sankcie, ktoré by bránili naliehavej a potrebnej pomoci obyvateľstvu.“( TK KBS, VaticanNews mj; pz ) 20230223023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]