[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Grech: Nebojte sa zmeniť názor na základe toho, čo počujete
P:3, 17. 02. 2023 09:00, ZAH

USA 17. februára (E-kai) Nebojte sa hovoriť a nebojte sa počúvať. A nebojte sa tiež meniť názor na základe toho, čo počujete. S takouto výzvou sa obrátil kardinál Mario Grech, generálny sekretár Synody biskupov, na účastníkov kontinentálneho synodálneho zhromaždenia pre Severnú Ameriku, ktoré sa koná v Orlande.

Kardinál Grech ich povzbudil, aby prostredníctvom iných ľudí počúvali Ducha Svätého, ktorý v skutočnosti vedie synodálny proces a ktorý znie v slovách Božieho ľudu. „Ak budeme mať dôveru, Duch nám ukáže cestu, ktorou máme kráčať, a bude nás na ceste sprevádzať. Je dobré, keď vidíme, ako majú naše cesty tak veľa spoločných prvkov, ale tiež veľa rozdielov v termínoch, v spôsoboch organizácie stretnutí. Je to znak vzájomného obohatenia a životaschopnosti. Presne tak pôsobí Duch Svätý“, povedal.

Generálny sekretár Synody biskupov účastníkov povzbudil k úprimnému dialógu, vedenom v duchu pravdy, lásky a vnútornej slobody. „Zúčastňujete sa kontinentálneho stretnutia, čím sa snažíte o synodálny prístup, ktorého prejavom je dialóg. To je jediná cesta, na ktorej môžeme ako cirkev rásť“, uviedol kardinál. „Je potrebná odvážna a úprimná reč, čiže integrácia pravdy a lásky s hlbokou vnútornou slobodou. Úprimnú reč však vždy musí sprevádzať pokorné počúvanie. Prvým plodom a znakom pravdivosti skutočného dialógu je totiž to, že každá osoba je otvorená voči novým veciam. Znamená to, že je pripravená meniť vlastný názor na základe toho a vďaka tomu, čo počula od iných vo svetle Božieho svetla a cirkevného magistéria. Toto je dôležité počas celej Synody, tiež počas kontinentálnych stretnutí. Nebojte sa rozprávať. Nebojte sa počúvať, namáhať sa pri prijímaní a chápaní ostatných. Nebojte sa tiež meniť svoje názory na základe toho, čo počujete“.

Kardinál Grech tiež zdôraznil, že za týchto podmienok budú kontinentálne zhromaždenia tým, čím majú byť – rozlišovaním vo vnútri cirkvi na základe presvedčenia, že Boh koná v dejinách sveta, konkrétne v udalostiach a situáciách, ktorými žije Boží ľud na každom kontinente.

Generálny sekretár Synody biskupov zároveň podčiarkol: „Nezabudnite, že toto ešte nie je čas na rozhodnutia, na vypracúvanie plánov. Čím viac dokáže rozlišovanie každého synodálneho zhromaždenia vnímať, čo Duch hovorí cirkvám na každom kontinente, tým viac stimulov prinesie synodálne zhromaždenie v októbri. Pamätajte tiež na hlboký význam synodálneho procesu, ktorý má povzbudiť celú cirkev a každého veriaceho človeka k tomu, aby urobil krok smerom k tej nekonečnej hĺbke, z ktorej prúdi autentický prameň nášho spoločného putovania“.

V tomto kontexte kardinál Grech uviedol, že Boží hlas pozýva k spoločnej misii, ku hlásaniu Jeho evanjelia a prinášaniu Jeho spásy zranenému svetu, ktorý ju veľmi potrebuje. „Synodalita funguje vtedy, keď je nasmerovaná na službu poslaniu a takto má na sebe znamenie radosti Evanjelia, ktorá vyplní srdcia a životy tých, ktorí stretávajú Ježiša,“ dodal.

Kontinentálne synodálne zhromaždenie pre Severnú Ameriku vyvrcholí dnes v meste Orlando na Floride. Zúčastňujú sa ho delegáti z 268 diecéz USA a Kanady. Jeho výsledky budú zhrnuté v dokumente, ktorý bude odovzdaný na Generálny sekretariát synody do 31. marca (Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada)( TK KBS, ekai, mha, ml; pz ) 20230217019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]