[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 03. 2023   Meniny má Blahoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európski biskupi vyjadrujú nesúhlas s odsúdením nikaragujského biskupa Álvareza
P:3, 15. 02. 2023 12:54, ZAHVatikán 15. februára (VaticanNews) Predseda Rady biskupských konferencií Európy (CCEE) arcibiskup Vilniusu Gintaras Grušas odsúdil postupovanie štátu Nikaragua voči katolíckemu biskupovi Matagalpy Rolandovi Álvarezovi, ktorého odsúdili na 26 rokov väzenia a stratu občianstva za to, že odmietol byť vysťahovaný do USA spolu s ďalšími vyše 200 osobami kritizujúcimi tamojší režim. Mons. Grušas európskych biskupov vyzýva, aby toto porušovanie práv nahlásili vládam svojich štátov.

S biskupom Álvarezom boli zadržaní aj štyria katolícki kňazi, dvaja seminaristi a jeden diakon z diecézy Matagalpa. Všetci boli odsúdení na desať rokov väzenia.

Mons. Grušas pripomína, že „od chvíle zatknutia Mons. Álvareza v auguste 2022 nebolo jasné, aké sú voči nemu vznesené obvinenia, okrem oficiálnych obvinení z vlastizrady, ohrozenia národnej integrity a šírenia nepravdivých informácií“. Nebolo možné podrobne sledovať súdny proces, oznámené bolo jedine odsúdenie, tvrdí litovský arcibiskup.

Za nikaragujského biskupa Álvareza, ktorého odsúdili v sobotu 11. februára, za ďalších trpiacich Nikaragujčanov i za otvorenie sŕdc tamojších politických vodcov sa v nedeľu pri Anjel Pána modlil spolu s veriacimi pápež František:

„Správy prichádzajúce z Nikaraguy ma nemilo zarmútili a nemôžem tu so znepokojením nespomenúť biskupa z Matagalpy, biskupa Rolanda Álvareza, ktorého mám rád, odsúdeného na 26 rokov väzenia, a tiež ľudí, ktorí boli deportovaní do Spojených štátov. Modlím sa za nich a za všetkých, ktorí trpia v tomto drahom národe, a prosím vás o modlitby. Zároveň prosíme Pána, aby na príhovor Nepoškvrnenej Panny Márie otvoril srdcia politických vodcov a všetkých občanov pre úprimné hľadanie mieru, ktorý sa rodí z pravdy, spravodlivosti, slobody a lásky a dosahuje sa trpezlivým dialógom.”

Predseda Komisie biskupských konferencií Európskeho spoločenstva (COMECE) kardinál Jean-Claude Hollerich odsúdil obvinenia vznesené proti biskupovi Álvarezovi už v liste zo 6. februára. Okrem toho odsúdil celkové zhoršenie situácie, čiže „zatvárenie katolíckych rozhlasových staníc, zamedzovanie prístupu do kostolov zo strany polície a iné závažné činy, ktoré narúšajú náboženskú slobodu a spoločenský poriadok“.( TK KBS, VaticanNews, zk; rp ) 20230215020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]