[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetových deň chorých si pripomenuli biskupi osobne spolu s chorými
P:3, 13. 02. 2023 11:09, DOM

Bratislava 13. februára (TK KBS) Svetových deň chorých, ktorý sme si pripomenuli po 31-krát, slávili biskupi osobne spolu s chorými. Prinášame spravodajstvo z Bratislavy, Nitry a Topoľčian.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober pozýva veriacich, aby si v čase, kedy si pripomenieme 31. svetový deň chorých (11. februára 2023), viac všímali chorých, zdravotníkov i všetkých, ktorí sa o chorých starajú. „Pápež František nás vo svojom posolstve na 31. svetový deň chorých, uprostred synodálnej cesty, pozýva k tomu, aby sme sa zamysleli nad tým, že práve cez skúsenosť krehkosti a choroby sa môžeme naučiť spoločne kráčať podľa Božieho štýlu, ktorým je blízkosť, súcit a neha. Učme sa cez skúsenosť choroby kráčať k Bohu,“ pozval predseda KBS.

BRATISLAVSKÁ ARCIDIECÉZA 

Samota chorých ako výzva pre skutky milosrdenstva

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský pri príležitosti Svetového dňa chorých slávil v piatok 10. februára 2023 svätú omšu v Kostole Návštevy Panny Márie pri kláštore a nemocnici milosrdných bratov v Bratislave.


„Byť chorým je základná ľudská skúsenosť. Ale byť v chorobe opusteným je neľudské. Touto myšlienkou začína posolstvo pápeža Františka na 31. Svetový deň chorých. A vychádza zo základnej skúsenosti, že človek, ktorý ochorie, je vystavený tomu, že tí ostatní ho nechajú, lebo sa musia ponáhľať, musia dodržať tempo doby. A tak človek pre svoju chorobu alebo krehkosť seniorského veku dostáva sa do určitej osobitnej situácie. Môže sa stať, že mnohých stratí, lebo sa musia ponáhľať za svojimi povinnosťami,“ uviedol arcibiskup Zvolenský v homílii.

Ďalej upriamil pozornosť na text vybratý Svätým Otcom, pápežom Františkom, a to zo Starého zákona - z Knihy proroka Ezechiela upozorňujúceho na  Boha ako pastiera starajúceho sa o ovce. V texte sa zdôrazňuje úloha pastiera, ktorý príde medzi rozptýlené ovce, vyhľadá ich, zranené obviaže, slabé posilní, stratené privedie naspäť.

„Pápež František nám dáva pred oči tento text, aby sme si všimli, aký je Boh a ako Pán Boh chce, aby sme ho nasledovali. To jest, neutekať od tých, ktorí zrazu nevládzu,“ pripomenul Mons. Stanislav Zvolenský. Dal prítomným do pozornosti aj slová pápeža Františka, že všetci sme spoločne na ceste, čo znamená, že toho, kto nevládze, alebo zoslabne, nenecháme „vedľa cesty a nepokračujeme.“

Podľa jeho slov všade v nemocniciach i v rodinách, kde sú chorí a tí, čo sa o nich starajú, ide o miesta, kde sa stelesňuje túžba nenechať človeka vystaveného krehkosti v samote, ale vedieť sa oňho postarať. Bratislavský arcibiskup tiež upozornil na evanjeliový príbeh o milosrdnom samaritánovi, ktorý je podľa neho hlbokým príbehom o  starostlivosti, empatii.

Apeloval na potrebu vnímavosti, vcítenie sa do situácie chorých a v rámci možností využívať príležitosti pomáhať im priamo či nepriamo. Vyzval o modlitby k Panne Márii Lurdskej, ktorá je spojená so Svetovým dňom chorých. Príhovor si môžu záujemcovia vypočuť TU.

Bratislava, Svetovy den chorych, chori, prijimanie

Slávnosť sa konala v bratislavskom kostole milosrdných bratov v centre Bratislavy a zúčastnil sa jej aj bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, rektor Kostola milosrdných bratov brat Richard Jombík OH a ďalší kňazi a diakoni. Na záver slávnosti poďakoval hlavnému kazateľovi a zároveň hlavnému celebrantovi rektor Kostola milosrdných bratov a predstavený komunity milosrdných bratov Richard Jombík OH. Potom pozval prítomných na agapé pripravené v refektári rehole.

TK KBS informovala Andrea Eliášová

NITRIANSKA DIECÉZA

Biskup Viliam Judák na 31. svetový deň chorých: Chráňme si svoj život, ale pamätajme aj na večnosť

Na sviatok Panny Márie Lurdskej oslávili veriaci vo farnostiach Nitrianskej diecézy 11. februára 2023 aj 31. svetový deň chorých, ktorí pripomína, že sú medzi nami ľudia, ktorí sú chorí a trpia, a preto v tento (a nielen tento) deň môžeme aktívne vyjadriť solidaritu s nimi.

Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák pri tejto príležitosti spolu s nemocničným kaplánom P. Jozefom Strečkom SVD celebroval svätú omšu v kaplnke sv. Alžbety Uhorskej v areáli Fakultnej nemocnice v Nitre. Obetoval ju za chorých, starých, ale aj lekárov, zdravotníkov, či dobrovoľníkov, ktorí sa starajú o zdravie človeka, a pamätal aj na tých, ktorí trpia následkami vojny na Ukrajine či zemetrasenia v Turecku a Sýrii.

Biskup Viliam vo svojom príhovore uvažoval nad myšlienkami z posolstva pápeža Františka k tohtoročnému Svetovému dňu chorých na tému pod názvom „Staraj sa oňho“ vychádzajúcej z podobenstva o milosrdnom Samaritánovi s podtitulom „Súcit ako synodálna prax uzdravovania“.

V závere vyzval veriacich, aby pozerali na život ako veľmi cennú hodnotu, ktorú im dáva Boh ako veľký dar a zároveň aby si uvedomovali svoju zraniteľnosť a pominuteľnosť. Ako povedal: „Chráňme si svoj život, ale pamätajme aj na večnosť.“ Počas svätej omše vyslúžil biskup Viliam niektorým z prítomných veriacich v nemocničnej kaplnke aj sviatosť pomazania chorých podľa obvyklých podmienok.

Pomocný nitriansky biskup Peter Beňo v nemocničnej kaplnke v Topoľčanoch


Modlitba Korunky Božieho milosrdenstva, desiatku posvätného ruženca a spievaných mariánskych Loretánskych litánií boli 11. februára 2023 súčasťou duchovného programu pri príležitosti liturgickej spomienky na preblahoslavenú Pannu Máriu Lurdskú a súčasne slávenia 31. Svetového dňa chorých aj v nemocničnej kaplnke v Topoľčanoch.

Pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo  spolu  s nemocničným duchovným P. Frankom Vandegehuchtem, MSC a topoľčianskym farárom – dekanom Mons. Dušanom Argalášom následne celebrovali svätú omšu za účasti veriacich a chorých.

Biskup Peter vo svojej homílii tlmočil odkaz, ktorý ľudstvu adresujú Lurdy, ktoré označil za „hlavné mesto chorých“. Tiež poukázal na myšlienky pápeža Františka v jeho aktuálnom posolstve chorým a v závere príhovoru poďakoval vedeniu nemocnice, lekárom, nemocničným duchovným, zdravotníckemu i ostatnému personálu, vrátane rehoľných sestier, ktoré tam pracujú a vyjadril im všetkým slová uznania a vďačnosti za všetku ich odbornú a ľudskú pomoc pri starostlivosti o chorých a pacientov.

V závere svätej omše sa nemocničný duchovný topoľčianskej nemocnice páter Frank poďakoval biskupovi Beňovi za jeho návštevu a osobnú prítomnosť v nemocničnej kaplnke, ale aj veriacim, ktorí sa o nemocničnú kaplnku starajú a obetavo zabezpečujú jej pravidelný chod.

Poďakoval aj rehoľným sestrám Božského Vykupiteľa, ktoré zabezpečili hru a spevy počas liturgického slávenia, a ktoré biskup Peter v ich kláštore v Topoľčanoch osobne navštívil.

Po skončení svätej omše biskup Peter navštívil niektorých chorých na oddeleniach, aby ich povzbudil pri nesení ich bolestí a chorôb a zaželal im skoré uzdravenie.

Návšteva biskupa Petra Beňa v topoľčianskej farnosti sa skončila stretnutím s miestnymi kňazmi na topoľčianskej fare, kde sa dozvedel aktuálne informácie z celoslovenského odborného stretnutia kňazov vykonávajúcich duchovnú službu v nemocniciach a zariadeniach sociálnej starostlivosti.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký 
____

Svetový deň chorých ustanovil svätý Ján Pavol II. v roku 1992. Ako napísal v ustanovujúcom apoštolskom liste, tento deň je „osobitným časom modlitby a delenia sa, obetovania utrpenia pre dobro Cirkvi a pripomína každému, aby videl vo svojom chorom bratovi či sestre tvár Krista, ktorý svojím utrpením, smrťou a zmŕtvychvstaním vykonal spásu ľudstva“. 

Katolícka cirkev v tento deň slávi sviatok Panny Márie Lurdskej, kedy sa venuje spomienke na Pannu Máriu Lurdskú a jej zjaveniu v Lurdoch. Každoročne k tomuto dňu vydáva svoje posolstvo Svätý Otec. Tento rok nesie názov „Staraj sa oňho“. Súcit ako synodálna prax uzdravovania. Konferencia biskupov Slovenska prináša na svojej internetovej stránke www.kbs.sk jeho slovenskú verziu.

_
Aktualizované ( TK KBS, tk, ml; pz ) 20230213014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]