[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Stop nenásytnému pohlcovaniu zdrojov, učme sa od domorodcov
P:3, 10. 02. 2023 13:42, ZAH

Vatikán 10. februára (VaticanNews) V tejto environmentálnej kríze, učme sa od domorodého obyvateľstva ich múdrosti života v harmónii so stvorenstvom. K tomu vyzval pápež František pri stretnutí s účastníkmi 6. svetového stretnutia Fóra pôvodného obyvateľstva, ktorých prijal na audiencii v piatok 10. februára. Podujatie organizuje Medzinárodný fond pre poľnohospodársky rozvoj (FIDA).

„Žiaľ, sme svedkami bezprecedentnej spoločenskej a environmentálnej krízy“, skonštatoval pápež František v príhovore a dodal:

Ak sa chceme skutočne postarať o náš spoločný domov a zlepšiť stav planéty, na ktorej žijeme, je nevyhnutné zásadne zmeniť životný štýl, modely výroby a spotreby. Mali by sme viac načúvať pôvodným obyvateľom a učiť sa z ich spôsobu života, aby sme správne pochopili, že nemôžeme naďalej nenásytne pohlcovať prírodné zdroje, pretože zem nám bola zverená pre to, aby nám mohla byť matkou, ktorá dokáže dať každému to, čo potrebuje na život. Príspevok pôvodných obyvateľov je preto v boji proti klimatickej zmene kľúčový.“

Pápež vyzval vlády všetkých krajín sveta, aby uznali a rešpektovali pôvodné obyvateľstvo s ich kultúrou a právami:

„Naliehavo potrebujeme spoločné kroky, ktoré by boli výsledkom lojálnej a neustálej spolupráce, pretože environmentálne výzvy, ktorým čelíme, a ich ľudské korene majú vplyv na každého z nás. Vplyv, ktorý je nielen fyzický, ale aj psychologický a kultúrny.

Vyzývam preto vlády, aby uznali pôvodné obyvateľstvo na celom svete s jeho kultúrami, jazykmi, tradíciami a duchovnosťou a aby rešpektovali jeho dôstojnosť a práva s vedomím, že bohatstvo našej veľkej ľudskej rodiny spočíva práve v jej rozmanitosti.“

Učme sa životu v harmónii so stvorenstvom

Docenenie kultúrneho dedičstva a techník predkov nám pomôže nastúpiť na cestu lepšej environmentálnej regulácie, povedal pápež. Zároveň poukázal na to, že pôvodné obyvateľstvo nás môže znovu naučiť žiť v harmónii so stvorenstvom:

„Vedieť sa pohybovať v harmónii, to je to, čo dáva múdrosť, ktorú nazývame „dobrý život“. Harmónia medzi človekom a jeho spoločenstvom, harmónia medzi človekom a životným prostredím, harmónia medzi človekom a celým stvorenstvom.“

„Domorodé kultúry tu nie sú preto, aby sme ich menili na modernú kultúru, to nie. Sú tu, aby sme ich rešpektovali a robili dve veci: kráčali po ich ceste rozvoja a po druhé, počúvali posolstvá múdrosti, ktoré nám adresujú. Pretože je to múdrosť, ktorá nie je encyklopedická. Je to múdrosť videnia, počúvania a dotyku v každodennom živote.“

Domorodé kultúry sú v mnohých častiach sveta ohrozované priemyselnou činnosťou, ťažobnými snahami, odlesňovaním územia a podobne. Pápež preto vyzýva:

„Pokračujte v boji za túto harmóniu. Táto funkcionalistická politika, táto politika ťažby, extrahovania ju ničí. A nech sa všetci učíme od domorodých národov tomu „dobrému životu“ v tomto harmonickom zmysle.“



( TK KBS, VaticanNews, zk; rp ) 20230210020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]