[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tím Slovenskej katolíckej charity cestuje do Afriky s Pôstnou krabičkou
P:3, 10. 02. 2023 12:36, DOM

Bratislava 10. februára (TK KBS) Tím Slovenskej katolíckej charity počas monitorovacej cesty navštívi všetky projekty v Rwande a Ugande podporované zo zbierky Pôstna krabička. V pláne je aj návšteva 6-ročného dievčatka Flower, ktorá od narodenia nemohla chodiť a vďaka liečbe hradenej z darov Pôstnej krabičky sa dokázala postaviť na vlastné nohy.

„Našou prvou zastávkou bude hlavné mesto Rwandy Kigali. Odtiaľ sa presunieme do Kibeho, kde sa v minulosti zjavovala Panna Mária a ako charita tam máme predškolské zariadenie pre 120 detí spolu s rehoľou pallotínov,“ opisuje plány Martin Vittek, projektový manažér SKCH. Po októbrovej Charitnej púti do Rwandy je to jeho ďalšia cesta do Afriky, kde s lokálnymi partnermi preberie ďalšie rozvojové projekty.

Podpora zdravotne znevýhodnených detí

V utorok zástupcovia SKCH navštívia mesto Cyangugu, kde podporujú zdravotne znevýhodnené deti z farnosti Mashyuza. Miestna diecézna charita a komunita sestier františkánok sa týmto deťom venuje v rehabilitačnom centre. Fyzioterapeuti zapájajú do rehabilitácie aj rodičov a starých rodičov detí. Všetkým Charita prepláca dva liečebné pobyty v centre na dobu 3 mesiacov.

„Chceme sa poďakovať všetkým štedrým darcom. Vďaka vám chodí Flower do kostola už po vlastných nohách. Donedávna ju tam na rukách nosila jej babička, ktorá sa o ňu stará,“ dodáva Vittek.

Mesiac pobytu rehabilitačnom centre pre jedno dieťa stojí 50 €. Tento rok SKCH podporí minimálne 40 detí a do každej podporenej rodiny odovzdá kozu alebo prasiatko na zlepšenie ich sociálnej situácie. Do Ugandy sa tím SKCH presunie v budúcu stredu.

Ako funguje zbierka Pôstna krabička

Slovenská katolícka charita v pôste posiela papierovú Pôstnu krabičku do kostolov. Tento rok to bude 5. marca. Nájdete ju aj v tohtotýždňových Katolíckych novinách alebo sa dá objednať zadarmo na webe www.postnakrabicka.sk. „Ľudia si môžu krabičku zadarmo vziať a počas pôstu do nej vložiť svoju almužnu za veci, ktorých sa dobrovoľne vzdajú. Výborne funguje ako nástroj na učenie sa striedmosti a obety pre deti a rodiny,“ uvádza Ján Košta, koordinátor zbierky Pôstna krabička.

Po skončení pôstneho obdobia prosí SKCH o zaslanie darov na účet verejnej zbierky: SK03 1100 0000 0029 4446 3095. Vďaka tomu môže Charita pomáhať núdznym v Afrike počas celého roka.

Pomoc SKCH v Afrike v číslach

Slovenská katolícka charita prevádzkuje v Ugande centrum Gift of Love pre 55 HIV pozitívnych detí, škôlku pre 100 chudobných detí v dedinke Unna a vedie remeselné kurzy ročne pre 60 mladých v Dielni sv. Jozefa. Tento rok chce dokončiť výstavbu murárskej dielne, postaviť kuchársku dielňu a internát pre nových študentov. V Rwande SKCH vzdeláva 120 škôlkarov v Kultúrnom centre sv. Vincenta Pallotti v Kibeho a doučuje rovnaké množstvo školákov. Pre rodičov týchto detí chystá kurzy výroby ružencov.

Objednať si vlastnú Pôstnu krabičku môžete na www.postnakrabicka.sk/chcem-krabicku/

_
Zdroj: www.postnakrabicka.sk( TK KBS, pkr, jko, ml; pz ) 20230210017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]