[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 01. 12. 2023   Meniny má Edmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež mladým: Utkávať siete dobra, predísť pohrome obchodovania s ľuďmi
P:3, 08. 02. 2023 15:32, ZAH

Vatikán 8. februára (VaticanNews) Dňa 8. februára, v deň liturgickej spomienky sv. Jozefíny Bakhity, patrónky zotročených ľudí, Cirkev slávi 9. medzinárodný deň povedomia a modlitby za obete obchodovania s ľuďmi na tému: Kráčať pre dôstojnosť. Pápež František pri tejto príležitosti zverejnil videoposolstvo, v ktorom sa obracia na mladých ľudí – tzv. „misionárov ľudskej dôstojnosti“ a vyzýva ich, aby neustávali v hľadaní spôsobov, ako predísť „hanebnej pohrome obchodovania s ľuďmi“.

V Ríme sa tento rok zišla 15 - členná delegácia mladých z celého sveta na osobitnom týždennom formačnom stretnutí. Jej súčasťou bola aj dnešná tzv. online púť modlitby a reflexie, do ktorej bolo zapojených množstvo osôb z viac než 30 krajín sveta, vrátane bývalých obetí obchodovania s ľuďmi.

„Obraciam sa osobitne na vás, mladí: povzbudzujem vás, aby ste sa starali o dôstojnosť, a to o tú vašu i o dôstojnosť každého človeka, ktorého stretnete“, vyzýva Svätý Otec. Vo videu zároveň vysvetľuje dynamiky zotročovania ľudí, ktoré narastá alarmujúcou rýchlosťou. Jeho ľahkou korisťou sú najmä ľudia v núdzi. Je medzi nimi mnoho mladých:

„Obchodovanie s ľuďmi znetvoruje dôstojnosť. Vykorisťovanie a podrobovanie si ľudí obmedzujú slobodu a robia z osôb predmety na použitie a odhodenie. Systém obchodovania s ľuďmi využíva nespravodlivosť a nerovnosti, ktoré nútia milióny ľudí žiť v podmienkach zraniteľnosti. Ľudia zbedačení hospodárskou krízou, vojnami, klimatickými zmenami a veľkou nestabilitou sa dajú ľahko získať. Obchodovanie s ľuďmi, žiaľ, narastá alarmujúcou rýchlosťou a postihuje predovšetkým migrantov, ženy a deti, mladých ľudí, ako ste vy, ľudí so snami a túžbou žiť dôstojne.

Vieme, že žijeme v ťažkých časoch, ale práve v tejto realite sme všetci, osobitne však mladí, povolaní spojiť svoje sily a utkávať siete dobra, aby sme šírili svetlo, pochádzajúce od Krista a z jeho evanjelia.“

Mladým ľuďom angažujúcim sa v boji proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorí sa zišli v Ríme, odovzdajú symbol svetla, s poslaním stať sa „misionármi ľudskej dôstojnosti“. Takto bude inaugurovaný osobitný rok zapojenia mladých, ktorý bude trvať do 8. februára 2024, pripomína Svätý Otec. Mladých zároveň vyzýva:

„Chráňte toto svetlo a budete požehnaním pre ostatných mladých ľudí. Neustávajte v hľadaní spôsobov, ako premeniť našu spoločnosť a predísť tejto hanebnej pohrome, ktorou je obchodovanie s ľuďmi.“

Pápež ďalej mladých pozýva, aby budovali kultúru stretnutia, ktorá by „viedla ku konverzii sŕdc a inkluzívnych spoločností, ktoré by boli schopné chrániť práva a dôstojnosť každej osoby“.

Pripomeňme, že v piatok 10. februára o 15.30 sa pri Vatikáne na Via della Conciliazione uskutoční tzv. flash-mob tanec proti obchodovaniu s ľuďmi.( TK KBS, VaticanNews, zk; rp ) 20230208033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]