[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové Katolícke noviny odpovedajú na otázku, ako vnímať údel choroby
P:3, 08. 02. 2023 10:35, DOM

Bratislava 8. februára (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny (6/2023)  odpovedajú na otázku, ako vnímať údel choroby. Pohľad na chorobu je podľa duchovného správcu v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci Miloša Hlucháňa ovplyvnený vzťahom k Bohu. Vnímame Boha ako trestajúceho, ktorý nám chorobu zosiela za naše hriechy? Alebo ako milujúceho, ktorý sa k nám skláňa ako milosrdný Samaritán? Miloš Hlucháň poznamenáva, že niektorých ľudí zavedie choroba na úplne inú cestu, než akou kráčali predtým.

Psychológ Jakub Mihaľo približuje, ako pristupovať k vážne chorému človeku. „Čo sa týka pacienta, najlepšia pomoc od okolia je empatia. Rovnako aj úcta a poskytnutie priestoru na vyjadrenie pocitov a myšlienok trpiacej osoby. Ak je choroba liečiteľná, môžeme človeka podporovať a motivovať pri hľadaní najlepšieho riešenia jeho situácie, sprevádzať ho v procese liečby, smútiť s ním, ak treba, a celkovo mu pomáhať s prekonaním traumy,“ radí psychológ.

Katolícke noviny sa rozprávajú aj s kňazom Jozefom Baginom, ktorý sa už viackrát ocitol na hranici života a smrti. Liečil sa z tumoru pľúc, minulý rok zasa prekonal infarkt. Svoje trápenie však vždy obetoval Bohu a neustále sa modlil. „Modlitba má nesmiernu silu. To nie je len konštatovanie kňaza, to je krásna realita môjho života. Viackrát som bol totiž v kritickej situácii, ale Boh ma podržal. Viem preto, že sila modlitby, ktorá ide do neba, nikdy nie je stratená,“ konštatuje Jozef Bagin v rozhovore.

Katolícke noviny prinášajú tiež reportáž z Hospicu u Bernadetky v Nitre, kde sa starajú o pacientov na sklonku života. Cieľom zariadenia nie je zlepšiť zdravotný stav alebo zvrátiť priebeh ochorenia, ale zabezpečiť kontrolu symptómov, ktoré fáza zomierania prináša. „Smrť je v podstate okamih, ale zomieranie je proces. U každého je inak dlhý, s rozdielnymi príznakmi a nie všetci máme šťastie zomierať v takomto zariadení. Z našich pacientov nikto nie je osamelý,“ hovorí koordinátorka a lekárka hospicu Leona Šóthová.

Katolícke noviny navštívili aj Múzeum špeciálneho školstva Levoči. To mapuje históriu i súčasnosť vzdelávania osôb so zdravotným znevýhodnením. Zhromažďuje a uchováva špeciálne učebné pomôcky, ale ponúka aj umenie. Nájdete v ňom tak i rôzne diela, ktoré vytvorili umelci so zdravotným postihnutím.

TK KBS informoval Ján Lauko ( TK KBS, jla, ml; pz ) 20230208022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]