[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tridsiaty prvý svetový deň chorých si pripomenú aj slovenskí biskupi
P:3, 07. 02. 2023 10:06, DOM

Bratislava 7. januára (TK KBS) Katolícka cirkev slávi v sobotu 11. februára 2023 liturgickú spomienku Panny Márie Lurdskej. V tento deň cirkev zároveň oslavuje 31. svetový deň chorých. Pripomína, že sú medzi nami ľudia, ktorí chorí a trpia. V tento (a nielen tento) deň môžeme aktívne vyjadriť solidaritu s nimi. Aktívne si ho pripomínajú každoročne aj biskupi.

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský bude pri príležitosti Svetového dňa chorých sláviť v piatok 10. februára 2023 o 16:00 svätú omšu v Kostole Návštevy Panny Márie pri kláštore a nemocnici milosrdných bratov v Bratislave. Všetci záujemcovia sú pozvaní na túto svätú omšu, k modlitbe za chorých a k vďačnosti za všetkých, ktorí sa o chorých s láskou starajú.

V sobotu 11. februára 2023 sa uskutoční pastoračná návšteva trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha vo Fakultnej nemocnici Trnava. V tento deň, na ktorý liturgicky pripadá spomienka Panny Márie Lurdskej, bude v nemocničnej kaplnke predsedať svätej omši spojenej s vysluhovaním sviatosti pomazania chorých, so začiatkom o 12:00. Svätú omšu prinesie naživo Rádio Mária.

Pri príležitosti 31. svetového dňa chorých bude nitriansky biskup Mons. Viliam Judák v sobotu 11. februára 2023  celebrovať svätú omšu spojenú s vysluhovaním sviatosti pomazania chorých v kaplnke sv. Alžbety Uhorskej v areáli Fakultnej nemocnice v Nitre o 10:30, informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký 

V kaplnke Božieho milosrdenstva Nemocnice v Topoľčanoch bude svätú omšu spojenú s vysluhovaním sviatosti pomazania chorých celebrovať nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo o 15:30. Pred slávením svätej omše o 15:00 sa veriaci  budú modliť modlitbu Korunky Božieho milosrdenstva.

Vedenie nemocnice pri tejto príležitosti udelilo jednorazové povolenie, že týchto liturgických slávení sa v nemocničnej kaplnke môžu zúčastniť aj veriaci mimo nemocnice. 

Biskupi budú pamätať na chorých aj pri súkromných sláveniach. Budú aj na úrovniach farností a tam, kde kňazi určili tento deň na vysluhovanie sviatosti pomazania chorých, bude vyslúžená aj táto sviatosť.

Svetový deň chorých ustanovil svätý Ján Pavol II. v roku 1992. Ako napísal v ustanovujúcom apoštolskom liste, tento deň je „osobitným časom modlitby a delenia sa, obetovania utrpenia pre dobro Cirkvi a pripomína každému, aby videl vo svojom chorom bratovi či sestre tvár Krista, ktorý svojím utrpením, smrťou a zmŕtvychvstaním vykonal spásu ľudstva“. Katolícka cirkev v tento deň slávi sviatok Panny Márie Lurdskej, kedy sa venuje spomienke na Pannu Máriu Lurdskú a jej zjaveniu v Lurdoch.

Každoročne k tomuto dňu vydáva svoje posolstvo Svätý Otec. Tento rok nesie názov „Staraj sa oňho“. Súcit ako synodálna prax uzdravovania. Konferencia biskupov Slovenska prináša na svojej internetovej stránke www.kbs.sk jeho slovenskú verziu. K dispozícii je v textovej verzii, ale aj vo verzii pre elektronické čítačky a v pdf verzii.

_
Zdroje: TK KBS / Arci/diecézy / Duchovná správa FN Trnava

Aktualizované ( TK KBS, tk, ml; pz ) 20230207021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]