[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Synoda v Prahe: Potrebujeme presvedčivé odpovede, aby sme ohlasovali Evanjelium
P:3, 07. 02. 2023 09:45, ZAH

Praha 7. februára (TK KBS) Kontinentálne synodálne stretnutie v Prahe má za sebou prvý deň rokovaní. Delegáti 39 biskupských konferencií si vypočuli prvé prezentácie a vytvorili diskusné skupiny. Záver dňa bol venovaný modlitbe v spiritualite komunity Taizé.

Počas pondelkovej rannej bohoslužby kardinál a tzv. synodálny spravodajca pre synodalitu Jean-Claude Hollerich spojil súčasnú situáciu svetovej Cirkvi s osudom svätého Pavla Mikiho a ďalších japonských mučeníkov. V liturgickom kalendári pripadá ich pamiatka na 6. februára. „Svätý Pavol Miki vedel, že my ako Cirkev máme úlohu - poslanie,“ zdôraznil luxemburský arcibiskup, ktorý verí, že japonskí mučeníci nás môžu inšpirovať v našej túžbe ukázať Krista všetkým. „V evanjeliu sme počuli, že všetci chorí a trpiaci prišli ku Kristovi. A čo my? Dnes prinášame Kristovi trpiacich a chorých a vôbec všetkých ľudí, či už ich považujeme za dostatočne morálne kvalitných alebo nie,“ pokračoval kardinál Hollerich.

Práve ľudia na okraji spoločnosti, sužovaní utrpením a nespravodlivosťou, boli v centre pondelkových synodálnych rokovaní. Úvodné duchovné slovo pre účastníkov pripravil Mons. Tomáš Halík, ktorý spomenul aj myšlienku pápeža Františka, že Ježiš dnes klope na Cirkev zvonku: „Musíme prekročiť naše súčasné mentálne a inštitucionálne hranice a ísť predovšetkým k chudobným, marginalizovaným a trpiacim. Cirkev má byť poľnou nemocnicou - túto myšlienku pápeža Františka treba ďalej rozvíjať. Poľná nemocnica musí mať zázemie Cirkvi, ktorá je schopná ponúknuť kompetentnú diagnózu (čítanie znamení doby), prevenciu (posilnenie systému imunity voči nákazlivým ideológiám, ako sú populizmus, nacionalizmus a fundamentalizmus), terapiu a dlhodobú obnovu (vrátane procesu zmierenia a hojenia rán po časoch násilia a nespravodlivosti),“ spomína kňaz a profesor teológie.

Potom prišiel čas na vystúpenia delegátov jednotlivých biskupských konferencií. V pondelok prišla na rad prvá tretina: 13 vstupov v jasne definovanom rytme. Za každú biskupskú konferenciu mohla vystúpiť dvojica, pričom každý z nich dostal šesť minút priestoru na zamyslenie sa nad tým, aké témy nastolené synodou sú pre danú krajinu dôležité. Zo sály sa ozvalo cinknutie, ktoré naznačovalo, že čas na vyjadrenie sa končí. Postupovalo sa podľa abecedného poradia. Chorváti zdôraznili pastoračnú starostlivosť o rodiny, Nemci poučenie z krízy sexuálneho zneužívania v Cirkvi. Predseda miestneho episkopátu Mons. Georg Bätzing zdôraznil dialóg nemeckej synodálnej cesty so svetovou synodou o synodalite, ktorú vyhlásil pápež František. Potrebujeme presvedčivé odpovede na to, ako znovuobjaviť a ohlasovať evanjelium v dnešnej dobe. Nesmieme však ísť vlastnou cestou bez ostatných.“

„Synodalita v Cirkvi si vyžaduje aj uznanie a objavenie darov a chariziem všetkých veriacich, ktorých spája rovnosť v dôstojnosti. Spoločne potom môžu vstúpiť do symfónie rôznych povolaní uprostred Cirkvi,“ povedala Anne Ferrandová v mene francúzskej delegácie. Jej kolegyňa Lucie Lafleurová zdôraznila, že je dôležité usilovať sa o jednotu v Cirkvi tvárou v tvár rôznorodosti názorov. „V našich komunitách často dochádza k roztrieštenosti. Obhajoba vlastných záujmov a konflikty ukazujú, aké naliehavé je znovu sa naučiť rozlišovať, čo si vyžaduje skutočnú cestu obrátenia,“ uvádza sa vo francúzskom príspevku, v ktorom sa spomína aj výzva na väčšie zapojenie laikov do rozhodovacích procesov v Cirkvi.

Po niekoľkých vstupoch vždy nasledovala chvíľa ticha, aby to, čo bolo povedané, mohlo doznieť v ostatných. Táto synodálna metóda bola použitá aj v popoludňajších diskusných skupinách. „Metódu práce v skupinách považujem za veľmi užitočnú a efektívnu. Striedanie príspevkov a mlčania zabraňuje tomu, aby sme upadli do hádok a ostrých výmen názorov,“ povedal pre francúzsky denník La Croix jeden z poľských delegátov Aleksander Bańka. Túžbu po jednote a spoločnom rozlišovaní toho, kam Duch Svätý vedie Cirkev, zdôraznila záverečná večerná modlitba s piesňami komunity Taizé.

_
Zdroj: cirkev.cz



( TK KBS, cirk, ml; pz ) 20230207020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]