[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Deň zasväteného života Košickej eparchie
P:3, 06. 02. 2023 19:32, DOM

Košice 6. februára (TK KBS) Februárová fatimská sobota bola spojená s Dňom zasväteného života v Košickej eparchii. Program pripravili a viedli redemptoristi z michalovského kláštora. Na túto fatimskú sobotu prišli nielen početní mariánski ctitelia, ale aj rehoľníci a rehoľníčky pôsobiaci v Košickej eparchii: sestry služobnice prišli z dvoch košických komunít a z Michaloviec, sestry baziliánky zo Sečoviec a Trebišova, jeden bazilián z Trebišova a zvyšok spoločenstva tvorili redemptoristi z miestneho michalovského kláštora. Celej slávnosti predsedal košický eparcha vladyka Cyril Vasiľ, aj za hojnej účasti eparchiálnych kňazov.

Modlitbu Tretieho času a následnú prednášku na tému zasväteného života podľa myšlienok pápeža Františka viedol redemptorista Metod M. Lukačik. Vrcholom bola archijerejská sv. liturgia s vladykom Cyrilom Vasiľom, ktorý v kázni poukázal na niektoré pokušenia zasväteného života ako aj na jeho vznešený cieľ, ktorým je čo najplnšie pripodobnenie sa Ježišovi Kristovi. Slávnosť sprevádzal Zbor svätého Jozefa, pod vedením dirigentky Márie Gofusovej. Na záver liturgickej slávnosti sme sa pomodlili mariánsky moleben k Presvätej Bohorodičke pred ikonou Matky ustavičnej pomoci a modlitbu pri relikviách bl. Metoda Trčku CSsR, prvého michalovského protoihumena redemptoristov. Potom ešte vladyka Cyril poďakoval za osem ročnú službu vedenia michalovskej viceprovincie otcovi Metodovi CSsR, keďže nedávno prevzal tento úrad nový viceprovinciál Miroslav Bujdoš CSsR.

Pre zasvätené osoby potom nasledoval spoločný čas pri stolovaní v kláštore a popoludní sa pokračovalo stretnutím s ďalšou časťou prednášky otca Metoda o duchovnom materstve a duchovnom otcovstve. V ďalšom bloku bolo predstavenie noviniek či svedectiev z daných rehoľných spoločenstiev za posledný rok. Najviac rezonovala pomoc ukrajinským emigrantom a otázka nových povolaní. Na toto stretnutie prešiel aj vladyka Milan Chautur, emeritný košická eparcha, aktuálne prebývajúci v kláštore redemptoristov v Michalovciach.

Na záver sa prihovorili tak vladyka Milan ako aj vladyka Cyril, ktorý sa synteticky snažil nasvetliť prednesené témy a otázky, ktoré zazneli. Nechýbalo ani jeho poďakovanie sa za zaangažovanie sa zasvätených osôb pomoci ukrajinským utečencom, ktorých stále máme medzi nami. Potom sme tento slávnostný deň zakončili molebenom k bl. Metodovi Trčkovi CSsR v bazilike minor pred oltárom, kde sú uložené jeho relikvie.

Informoval Metod Marcel Lukačik( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20230206029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]