[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvý príhovor pápeža v Konžskej demokratickej republike: Ste vzácnejší ako diamanty
P:3, 04. 02. 2023 12:50, ZAH

Konžská demokratická republika 4. februára (VaticanNews) Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka autoritám, zástupcom občianskej spoločnosti a diplomatickým zborom Konžskej demokratickej republiky pri stretnutí v utorok 31. januára 2023 v záhrade Národného paláca v Kinšase.

PRÍHOVOR SVÄTÉHO OTCA
Stretnutie s verejnými predstaviteľmi, zástupcami občianskej spoločnosti a diplomatickým zborom
Kinšasa, 31. januára 2023

Vážený pán prezident, vážení členovia vlády a diplomatického zboru, vážené významné cirkevné a občianske autority, vážení predstavitelia občianskej spoločnosti a kultúry,

Dámy a páni, srdečne Vás pozdravujem a som vďačný pánovi prezidentovi za slová, ktoré mi adresoval. Som šťastný, že som tu, v tejto nádhernej a rozľahlej, zeleňou posiatej krajine, ktorú tvorí na severe rovníkový les, v strede náhorné plošiny a zalesnené savany a na juhu zas hornatý terén, sopky, na východe jazerá a na západe veľké vodné toky s riekou Kongo, ktorá sa stretáva s oceánom. Vo vašej krajine, ktorá je akoby kontinentom vo veľkom africkom kontinente, je cítiť ako dýcha celá zem. I keď je táto krajina, bohatá a rôznorodá a zo zemepisného hľadiska nazývaná zelenými pľúcami, žiaľ história nebola k nej rovnako veľkorysá.

 Konžská demokratická republika, je stále sužovaná vojnou, naďalej trpí konfliktami, nútenou migráciou v rámci svojich hraníc a trpí hroznými formami vykorisťovania, ktoré sú človeku a svetu nedôstojné. Táto rozsiahla krajina plná života, táto diafragma Afriky, zasiahnutá násilím, sťaby úderom do pása, javí sa už dlhý čas akoby bez dychu. Pán prezident, Vy ste spomenuli túto zabudnutú genocídu, ktorou trpí Konžská republika.

A zatiaľ čo vy, Konžania, bojujete o zachovanie svojej dôstojnosti, územnej celistvosti a proti opovrhnutiahodným pokusom o rozdrobenie vašej krajiny, prichádzam k vám v mene Ježiša ako pútnik zmierenia a pokoja. Túžil som tu byť a konečne prichádzam, aby som vám priniesol svoju blízkosť, náklonnosť a útechu celej cirkvi a učil sa z vášho príkladu trpezlivosti, odvahy a boja.

Chcel by som sa vám prihovoriť prostredníctvom obrazu, ktorý dobre symbolizuje žiarivú krásu tejto krajiny: obrazu diamantu. Vážené konžské ženy a muži, vaša krajina je skutočne diamantom stvorenia; ale vy všetci ste nekonečne vzácnejší ako akékoľvek bohatstvo, ktoré vzíde z tejto úrodnej pôdy!

Som tu, aby som vás objal a pripomenul vám, že máte neoceniteľnú hodnotu, že Cirkev a pápež vo vás veria, veria vo vašu budúcnosť, v budúcnosť, ktorú máte vo svojich rukách – vo Vašich rukách! – a vy si zaslúžite do nej vložiť vlastnosti inteligencie, bystrosti a pracovitosti.

Odvahu, konžský brat a sestra! Vstaň, vezmi späť do svojich rúk ako čistý diamant to, čím si, svoju dôstojnosť, svoje poslanie zachovať svoj domov v harmónii a v pokoji. Oživte ducha svojej národnej hymny, snívajte a realizujte jej slová: «Usilovnou prácou vybudujeme krajinu krajšiu ako predtým; v pokoji».

Drahí priatelia, bežne je tu veľa vzácnych diamantov. Ak to platí o materiálnom bohatstve, ktoré ukrýva zem, o to viac to platí o duchovnom bohatstve obsiahnutom v srdciach. Pokoj a rozvoj zostanú možné vtedy, keď vychádzajú zo sŕdc a ľudské bytosti s Božou pomocou sú tak schopné spravodlivosti, sú schopné odpustenia, súladu a zmierenia, odhodlania a vytrvalosti pri využití získaných talentov.

Od začiatku mojej cesty by som preto chcel apelovať: každý Konžan nech sa cíti byť povolaný priložiť ruku k dielu! Násilie a nenávisť nech už nemajú miesto v srdci ani v ústach nikoho, pretože ide o nálady protiľudské, nálady protikresťanské, ktoré paralyzujú vývoj a vedú nás späť do temnej minulosti.

Keď už hovoríme o spomalenom rozvoji a návrate do minulosti, je tragické, že tieto miesta, a vo všeobecnosti africký kontinent, stále trpia rôznymi formami vykorisťovania. Existuje motto, ktoré pochádza z nevedomia mnohých kultúr a mnohých ľudí: „Afriku treba vykorisťovať“, a to je hrozné. Následne po politickom sa rozpútal rovnako zotročujúci „ekonomický kolonializmus“.

Táto krajina, ktorá je vo veľkej miere drancovaná, teda nedokáže dostatočne ťažiť zo svojich obrovských zdrojov: nastal paradox, že plody jej pôdy ju robia „cudzou“ pre svojich obyvateľov. Jed chamtivosti zašpinil jej diamanty krvou. Je to dráma, pred ktorou ekonomicky vyspelejší svet často zatvára oči, uši aj ústa. Ale táto krajina a tento kontinent si zaslúžia byť rešpektovaní a vypočutí, zaslúžia si priestor a pozornosť: ruky preč od Konžskej demokratickej republiky, ruky preč od Afriky! Prestaňte dusiť Afriku: Afrika nie je baňa, ktorú treba vykorisťovať, ani zem, ktorá sa má drancovať.

Nech je Afrika hlavným protagonistom svojho osudu! Nech svet pamätá na katastrofy spôsobené v priebehu storočí na úkor miestnych obyvateľov a nech nezabúda na túto krajinu a tento kontinent. Nech je Afrika úsmevom a nádejou sveta, nech znamená viac: nech sa o nej viac hovorí, nech má väčší význam a zastúpenie medzi národmi!

Uvoľnite cestu diplomacii človeka pre človeka, národov pre národy, kde stredobodom nie je kontrola oblastí a zdrojov, ciele expanzie a zvyšovania ziskov, ale príležitosti pre rast ľudí. Pri pohľade na tento ľud má človek dojem, že medzinárodné spoločenstvo takmer rezignovalo na násilie, ktoré ho ničí. Nesmieme si zvyknúť na krv, ktorá v tejto krajine už desaťročia preteká a milióny úmrtí bez vedomia mnohých. Nech sa vie čo sa tu deje.

Prebiehajúce mierové procesy, ktoré podporujem zo všetkých síl, nech sú podporované skutkami a nech sa dodržiavajú záväzky. Vďaka Bohu nechýbajú tí, ktorí efektívnymi projektami prispievajú k dobru miestneho obyvateľstva a k skutočnému rozvoju: nie len asistenčnými zásahmi, ale plánmi zameranými na integrálny rast.

Vyjadrujem veľkú vďaku krajinám a organizáciám, ktoré poskytujú značnú pomoc v tomto zmysle, napomáhajú v boji proti chudobe a chorobám, podporujú právny štát a podporujú dodržiavanie ľudských práv. Želám si, aby mohli naďalej naplno a odvážne vykonávať túto ušľachtilú úlohu.

Vráťme sa k zobrazeniu diamantu. Po opracovaní sa jeho krása odvíja aj od jeho tvaru, od množstva harmonicky usporiadaných strán. Aj táto krajina, umocnená jej typickým pluralizmom, má mnohostranný charakter. Je to bohatstvo, ktoré si treba zachovať, vyhýbať sa skĺznutiu do tribalizmu a kontrapozície. Tvrdohlavo sa prikláňať k vlastnému etniku alebo k osobitným záujmom, rozdúchavanie špirály nenávisti a násilia, sa vracia na úkor všetkých, pretože blokuje potrebnú „chémiu celku“.

Keď už hovoríme o chémii, je zaujímavé, že diamanty sa skladajú z jednoduchých atómov uhlíka, ktoré však, ak sú navzájom usporiadané iným spôsobom, vytvoria grafit: v praxi je rozdiel medzi jasom diamantu a temnotou grafitu daný spôsobom, akým sú jednotlivé atómy usporiadané v kryštálovej mriežke.

Odhliadnuc od metafory, problémom nie je povaha ľudí alebo etnických a sociálnych skupín, ale spôsob, akým sa rozhodujeme zostať spolu: či si chceme alebo nechceme vyjsť v ústrety, zmieriť sa a začať odznova, značí rozdiel medzi temnotou konfliktu a svetlej budúcnosti pokoja a  prosperity.

Drahí priatelia, Nebeský Otec chce, aby sme sa vedeli navzájom prijať ako bratia a sestry jednej rodiny a aby sme pracovali na budúcnosti, ktorá je spolu s ostatnými, nie proti ostatným. «Bintu bantu»: tak veľmi efektívne vám jedno z vašich prísloví pripomína, že skutočným bohatstvom sú ľudia a dobré vzťahy s nimi. Zvláštnym spôsobom sú povolané k tomu prispievať náboženstvá svojím dedičstvom múdrosti v každodennom úsilí vzdať sa akejkoľvek agresivity, prozelytizmu a nátlaku, prostriedkov nehodných ľudskej slobody.

Keď sa to zvrhne na vnucovanie sa, honbu za nasledovníkmi bez rozdielu, podvodom alebo násilím, drancuje sa svedomie druhých a obracia sa chrbtom k pravému Bohu, pretože – nezabúdajme – „tam, kde je duch Pánov, tam je sloboda“ (2 Kor 3,17) a kde nie je sloboda, tam nie je ani duch Pánov. V záväzku budovať budúcnosť pokoja a bratstva zohrávajú dôležitú úlohu aj členovia občianskej spoločnosti, z ktorých niektorí sú tu prítomní. Často ukázali, že sa vedia postaviť proti nespravodlivosti a degradácii za cenu veľkých obetí, aby bránili ľudské práva, potrebu pevného vzdelania pre všetkých a dôstojnejšieho života pre každého. Zo srdca ďakujem ženám a mužom, najmä mladým ľuďom tejto krajiny, ktorí tým v rôznej miere trpeli, a vzdávam im hold.

Diamant vo svojej priehľadnosti úžasným spôsobom láme svetlo, ktoré prijíma. Mnohí z vás žiarite rolou, ktorú zohrávate. Tí, ktorí sú zodpovední za občianske a vládne povinnosti, sú preto povolaní pracovať s kryštalickou jasnosťou a plniť úlohu, ktorú dostali ako prostriedok služby spoločnosti. Sila má zmysel iba vtedy, ak sa stane službou.

Aké dôležité je pracovať s týmto duchom, utekať pred autoritárstvom, hľadaním ľahkého zisku a nenásytnosťou peňazí, ktoré apoštol Pavol definuje ako „koreň všetkého zla“ (1 Tim 6,10). A zároveň podporovať slobodné, transparentné a dôveryhodné voľby; rozšíriť ešte väčšiu účasť na mierových procesoch na ženy, mládež a rôzne skupiny a marginalizované skupiny; prijímať skôr spoločné dobro a bezpečnosť ľudí ako osobné alebo skupinové záujmy; posilniť prítomnosť štátu v každej časti územia; postarať sa o množstvo vysídlených ľudí a utečencov.

Nenechať sa zmanipulovať alebo kúpiť tými, ktorí chcú udržať krajinu v násilí, vykorisťovať ju a robiť hanebné obchody: prináša to len diskreditáciu a hanbu spolu so smrťou a biedou. Miesto toho je dobré priblížiť sa k ľuďom, pochopiť, ako žijú. Ľudia majú dôveru, keď cítia, že ten, kto im vládne, je im naozaj na blízku, nie z vypočítavosti alebo pre imidž, ale pre službu.

V spoločnosti je svetlo dobra často zakryté temnotou nespravodlivosti a korupcie. Už pred storočiami si svätý Augustín, ktorý sa narodil na tomto kontinente, položil otázku: „Ak sa nerešpektuje spravodlivosť, čo sú štáty, ak nie veľké zlodejské skupiny?“ (De civ. Dei, IV,4). Boh je na strane tých, ktorí sú hladní a smädní po spravodlivosti (pozri Mt 5,6). Nikdy sa nesmieme unaviť presadzovaním práva a spravodlivosti v každej oblasti, postaviť sa proti beztrestnosti a manipulácii so zákonmi a informáciami.

Diamant vychádza zo zeme pravý, ale neopracovaný, potrebuje spracovanie. Preto aj tie najvzácnejšie diamanty konžskej krajiny, ktoré sú deťmi tohto národa, musia mať možnosť využiť platné vzdelávacie príležitosti, ktoré im umožnia naplno využiť ich skvelý talent. Vzdelanie je základ: je to cesta do budúcnosti, cesta, ktorou sa treba vydať na dosiahnutie úplnej slobody v tejto krajine a na africkom kontinente. Je naliehavé investovať do vzdelávania, pripraviť spoločnosti, ktoré budú konsolidované len vtedy, ak budú dobre vzdelané, autonómne iba vtedy, ak si budú plne vedomé svojho potenciálu a budú schopné ho zodpovedne a vytrvalo rozvíjať.

No veľa detí nechodí do školy: koľko je ich vykorisťovaných miesto toho, aby dostali dôstojné vzdelanie! Príliš veľa ich zomiera a je vystavených otrockej práci v baniach. Nešetrime úsilím za odsúdenie pliagy detskej práce a za jej koniec. Koľko dievčat je marginalizovaných a ich dôstojnosť je narušená! Deti, dievčatá, mladí ľudia sú prítomnosťou nádeje, sú nádej: nedovoľme, aby bola vymazaná, ale pestujme ju s vášňou!

Diamant, je darom zeme, vyzýva na ochranu stvorenia, na ochranu životného prostredia. Konžská demokratická republika sa nachádza v srdci Afriky a je domovom jedných z najväčších zelených pľúc na svete, ktoré treba chrániť. Tak ako pre pokoj a rozvoj, aj pre túto oblasť je dôležitá rozsiahla a plodná spolupráca, ktorá umožňuje efektívne zasahovať bez vnucovania vonkajších modelov, ktoré sú užitočnejšie pre tých, ktorí pomáhajú, ako pre tých, ktorým sa pomáha. Mnohí žiadali Afriku o záväzok a ponúkli pomoc v boji proti klimatickým zmenám a koronavírusu.

Toto sú určite príležitosti, ktorých sa treba chopiť, no predovšetkým sú potrebné zdravotné a sociálne modely, ktoré reagujú nielen na aktuálne naliehavé situácie, ale prispievajú k efektívnemu sociálnemu rastu: pevné štruktúry a čestný a kompetentný personál, na prekonanie závážných problémov, ktoré blokujú vývoj v zárodku, akými sú hlad a choroba.

Napokon, diamant je minerál prírodného pôvodu s najvyššou tvrdosťou; jeho odolnosť voči chemickým látkam je veľmi vysoká. Neustále sa opakujúce násilné útoky a mnohé nepríjemné situácie by mohli oslabiť odpor Konžanov, podkopať ich statočnosť, priviesť ich k odradeniu a uzavrietiu sa v rezignácii.

Ale v mene Krista, ktorý je Bohom nádeje, Bohom každej možnosti, ktorý vždy dodáva silu začať odznova, v mene dôstojnosti a hodnoty najvzácnejších diamantov tejto krajiny, ktorými sú jej občania, by som chcel všetkých pozvať na odvážny a inkluzívny spoločenskú obnovu. To si vyžadujú svetlé, ale ranené dejiny vašej krajiny, prosí o to najmä mládež a deti.

Stojím pri Vás, som Vám  na blízku a s modlitbou sprevádzam každé úsilie o mierovú, harmonickú a prosperujúcu budúcnosť tejto veľkej krajiny. Boh žehnaj celému konžskému národu!

(Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News: Silvia Blechová)( TK KBS, VaticanNews sbl, mj, ml; pz ) 20230204003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]