[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

List synodálnych predstaviteľov o úlohe biskupov v synodálnom procese
P:3, 01. 02. 2023 14:31, ZAH

Vatikán 1. februára (VaticanNews) V liste adresovanom všetkým diecéznym a eparchiálnym biskupom na celom svete ponúka generálny sekretár a generálny referent synody úvahy o úlohe biskupov v synodálnom procese. Kardinál Mario Grech a kardinál Jean Claude Hollerich - generálny sekretár a generálny referent synody - adresovali všetkým biskupom sveta list, v ktorom sa podelili o "niekoľko úvah pre spoločné pochopenie synodálneho procesu, jeho priebehu a významu súčasnej kontinentálnej fázy".

Kardináli na úvod poznamenávajú, že podľa učenia II. vatikánskeho koncilu má každý biskup "zodpovednosť" za svoju vlastnú partikulárnu cirkev a zároveň "starostlivosť o univerzálnu cirkev". Vysvetľujú, že samotným dôvodom na konanie synody je "umožniť výkon druhej z týchto úloh", pričom súčasný synodálny proces robí "úlohu pastierov a ich účasť v jednotlivých etapách ešte zásadnejšiou”.

"Za synodálnu cirkev": jediná téma synody

Kardináli vo svojom liste zdôrazňujú jedinú tému synody: "Pre synodálnu cirkev: spoločenstvo, účasť, poslanie". "Toto je teda jediná téma, ktorú sme povolaní skúmať v každej z fáz procesu." Výlučné zameranie na túto tému vylučuje možnosť, že by iné témy "skryto zavádzali" tí, ktorí by chceli "zneužiť zhromaždenie a nebrať ohľad na konzultácie s Božím ľudom".

Kardináli hovoria, že "je pochopiteľné", že v počiatočnej fáze synody "nebol jasne definovaný rozsah či okraje témy"; tie však podľa nich boli v ďalších krokoch postupne upresňované. "Je dôležité mať na pamäti," hovoria, že syntézy vytvorené v diecéznej fáze "sú výsledkom rozlišovania pastierov o príspevkoch, ktoré zazneli počas konzultácií s Božím ľudom".

Pracovný dokument kontinentálnej etapy má zasa dať miestnym cirkvám príležitosť počúvať ostatných. Témy navrhnuté v tomto dokumente, dodávajú, "netvoria program budúceho zhromaždenia biskupskej synody".

Určenie priorít

Tento proces počúvania umožní miestnym cirkvám určiť, čo v každej z nich rezonuje, čo biskupom umožní určiť "priority, opakujúce sa témy a výzvy k činnosti", ktoré môžu byť zdieľané a prerokované na októbrovom generálnom zhromaždení. Dúfame, že "na kontinentálnych zhromaždeniach zaznie hlas jednotlivých cirkví s ešte väčšou silou". "Čím viac budeme rásť v synodálnom štýle cirkvi, tým viac sa všetci ako členovia Božieho ľudu - veriaci aj pastieri - naučíme cítiť cum Ecclesia ["s cirkvou"], vo vernosti Božiemu slovu a Tradícii."

Cieľom tejto synody je podľa kardinálov predovšetkým odpovedať na "veľkú otázku, ktorá je pre cirkev výzvou od II. vatikánskeho koncilu: Cirkev, čo o sebe hovoríš?" Odpoveď na túto otázku možno podľa nich nájsť v "cirkvi, ktorá je 'konštitutívne synodálna', kde sú všetci povolaní na uplatňovanie svojej cirkevnej charizmy so zreteľom na plnenie spoločného poslania evanjelizácie".

Subjekt synodálneho procesu: Boží ľud

Synodálny proces, pokračujú, ukazuje, ako je to možné: "Svätý Boží ľud je subjektom synodálneho procesu" práve prostredníctvom procesu počúvania, ktorý vedie každý biskup vo svojej cirkvi. Biskupi teda majú v procese dvojakú úlohu: vedú konzultácie vo svojich miestnych cirkvách a v nasledujúcich fázach uplatňujú svoju charizmu rozlišovania, vždy pod vedením pápeža, ktorý má "výsadu zvolávať, predsedať a potvrdzovať synodálne zhromaždenie". Týmto spôsobom sa podľa nich služba biskupov „stáva čoraz viac rozhodujúcou pre cestu Božieho ľudu“. Na záver kardináli zdôrazňujú, že biskupi, zjednotení medzi sebou a s pápežom a pod jeho vedením, reprezentujú "celú cirkev vo zväzku pokoja, lásky a jednoty".( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230201027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]