[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 29. 01. 2023   Meniny má Gašpar      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Delegácia KBS navštívila Dikastérium pre biskupov i štátneho sekretára
P:3, 20. 01. 2023 22:55, DOMV Bazilike sv. Klementa v Ríme odhalili pamätnú tabuľu v slovenskom jazyku. Tabuľa je venovaná pamiatke slovanských apoštolov sv. Cyrila a Metoda a bola osadená pri príležitosti tohtoročného 30. výročia našej štátnosti a 1160. výročia príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu.

Foto: Rádio LUMEN / Ľudovít Malík


Rím/Vatikán 20. januára (TK KBS) Návšteva Dikastéria pre biskupov, stretnutie s vatikánskym štátnym sekretárom, kardinálom Pietrom Parolinom, posvätenie priestorov Slovenského veľvyslanectva pri Svätej Stolici a odhalenie pamätnej tabule na hrobe sv. Cyrila. To bol program prvého dňa návštevy vedenia KBS vo Večnom meste, informoval redaktor Rádia LUMEN Ľudovít Malík.

Arcibiskup Bober a biskup Judák dnes ako prvé navštívili vatikánske Dikastérium pre biskupov, kde ich privítal prefekt Marc Oullet. „Poznal našu situáciu, povzbudil nás a pýtal sa, ako u nás prebieha synodálna cesta, ako sa pripravujeme na európske stretnutie (pozna. TK KBS - synodálne)," priblížil stretnutie biskup Judák.

Na poludnie slovenská delegácia so sprievodom zamierila do Apoštolského paláca. Tam ich privítal vatikánsky štátny sekretár, kardinál Pietro Parolin, ktorý slovenských biskupov prekvapil. „O Slovensku veľa vedel. (...) Pýtal sa na rôzne témy o kňazstve, o kandidátoch na kňazstvo, pýtal sa na úroveň kňazov," uviedol arcibiskup Bober. Kardinál Parolin sa podľa neho pýtal aj pastoráciu ľudí na periférii, napríklad Rómov. „Pýtal sa na utečencov, ako pomáhame, čo Cirkev urobila a aké má plány," uviedol arcibiskup Bober.

Štátneho sekretára pozvali naši biskupi aj na návštevu Slovenska. Prísť mal už na prvé výročie návštevy pápeža Františka do Šaštína, Svätého Otca však sprevádzal na zahraničnej ceste. „Opäť sa mu ponúkli termíny a možnosti, ktoré by mu vyhovovali. Verí, že sa mu podarí, aby prišiel na Slovensko a aby určitým spôsobom predĺžil odkaz, ktorý zanechal pri návšteve Slovenska Svätý Otec František," uviedol biskup Judák.

Popoludňajší program patril návšteve Slovenského veľvyslanectva pri Svätej Stolici a odhaleniu pamätnej tabule v slovenskom jazyku v Bazilike sv. Klementa v Ríme. Tabuľa je venovaná pamiatke slovanských apoštolov sv. Cyrila a Metoda a bola osadená pri príležitosti tohtoročného 30. výročia našej štátnosti a 1160. výročia príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu. Pamätnú tabuľu venovanú pamiatke slovanských apoštolov požehnal pápež František za účasti veľvyslanca SR pri Svätej stolici Mareka Lisánskeho a cirkevného radcu veľvyslanectva Pavla Zvaru počas generálnej audiencie na Námestí sv. Petra 15. júna 2022.

Návšteva slovenskej delegácie pokračuje v sobotu, kedy ju prijme Svätý Otec František. Biskupi Svätému Otcovi predstavia ovocie zbierky na pomoc Kube a ľuďom trpiacim vojnovým konfliktom na Ukrajine a projekt s názvom Miesta načúvania a prijatia na Slovensku. V sobotu ešte navštívia Dikastérium pre komunikáciu a Slovákov ubytovaných v dome prijatie, ktorý spravuje Komunita sv. Egídia. 

Záver návštevy bude patriť návšteve krajanov v Pápežskom slovenskom kolégiu svätého Cyrila a Metoda, ktoré tento rok oslavuje 60. výročie od svojho požehnania. Biskupi budú sláviť svätú omšu v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, kde bývajú slovenskí kňazi študujúci v Ríme. Delegácia sa domov vráti v pondelok.

K správe bolo vydané AUDIO 1 (biskup Judák), AUDIO 2 (arcibiskup Bober) a AUDIO 3 (biskup Judák) ( TK KBS, lm; ml ) 20230120021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Top témy
Všetky

Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

Pápež František v Afrike

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23