[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 03. 2023   Meniny má Beňadik      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku sa bude dať šiesty raz zapojiť do extrémnej krížovej cesty
P:3, 19. 01. 2023 15:20, DOMFoto: Archív Extrémnej Krížovej cesty


Bratislava 19. januára (TK KBS) Na Slovensku sa môžu jednotlivci už po šiestykrát zapojiť do extrémnej krížovej cesty (EKC). Jedinečná akcia, ktorá je určená pre fyzicky zdatnejšie osoby, sa u nás začína krátko pred Veľkým Piatkom a registrácia začína každý rok presne na Popolcovú Stredu. Novinkou je, že sa na Slovensku bude tento rok konať na jedenástich miestach - Košice, Bratislava, Považská Bystrica, Trenčín - Bošáca, Orava, Vrícko, Levoča, Snina, Michalovce a Komárno.

„Cieľom je siahnuť na dno svojich síl a zažiť Božiu prítomnosť. V Extrémnej krížovej ceste ide o prekonanie vlastnej komfortnej zóny a odhodlanie prijať ťažkú výzvu. Ide o nočný pochod v ťažkých podmienkach s veľkým fyzickým a duševným vypätím. Poháňa vás vpred jedine odhodlanie prekonávať vlastné slabosti, obmedzenia a pohodlnosť,“ avizuje líder EKC na Slovensku Vincent Hoľpit.

Extrémna krížová cesta vznikla v roku 2009 v Poľsku. Pred rokom sa konala v 25 štátoch, 420 mestách, mala 822 trás a 100 000 účastníkov. Podľa iniciátorov ide o najrýchlejšie sa rozvíjajúci duchovný projekt na svete. Každá EKC musí spĺňať potrebné štandardy, ktorou je dĺžka trasy nad 40 km (alebo minimálne 30 km), ale už s prevýšením cez 500 m. Dĺžka prechodu nesmie byť kratšia ako 8 hodín.

Začína sa tradične večernou svätou omšou, na ktorej dostanú účastníci požehnanie na cestu. Trasou sa prechádza prevažne po lesných a poľných cestách, okolo krížov, kaplniek, cintorínov a kostolov, kde je 14 zastavení, pri ktorých si účastník prečíta jednotlivé rozjímania, ktoré sú už preložené z poľštiny. Každá trasa má svojho zasväteného patróna. Trasou sa prechádza v tichosti a v malých skupinkách.

Približne každých 10 km je pre účastníkov pripravené občerstvenie, takže účastník si nemusí na cestu toho veľa baliť. Zároveň je celá trasa značená. K dispozícii je aj zdravotná služba, odvozy a ubytovanie. Kedykoľvek môže účastník cesty cestu prerušiť a rozjímania krížovej cesty sa môže následne pomodliť doma. V minulosti sa do nej zapojila napríklad 14-ročná pútnička i 72-ročný účastník.

Na Slovensku boli v minulosti pripravené dve trasy - trasa bl. Titusa Zemana, ktorá mala dĺžku 33 kilometrov a prevýšenie 930 metrov. Druhá bola zasvätená je sv. Donovi Boscovi a mala dĺžku 42 kilometrov s prevýšením 1230 metrov. Pre tých menej zdatných bola pripravená 12 kilometrová moderovaná krížová cesta okolo Zborovského hrad. Zasvätená bola bl. Zdenke Schelingovej.

Všetky podrobnejšie informácie, mapy a opisy trás, rozjímania (aj audio verzia), svedectvá a registračný formulár je na stránke www.ekc.sk (informácie sú aj na Facebooku a stránke www.edk.org.pl).( TK KBS, vho, ml; pz ) 20230119026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]