[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vychádza zbierka desiatich významných prejavov Benedikta XVI.
P:3, 10. 01. 2023 12:59, ZAH

Vatikán 10. januára (VaticanNews) Vatikánske vydavateľstvo Libreria Editrice Vaticana (LEV) spolu s talianskym vydavateľstvom Rizzoli vydávajú zbierku „S Bohom nie si nikdy sám“, ktorá obsahuje desať najvýstižnejších prejavov emeritného pápeža Benedikta XVI. z doby jeho pontifikátu, s predslovom Federica Lombardiho SJ.

Lisa Zengarini - Vatican News

Prvýkrát je v jednom zväzku publikovaných desať najdôležitejších prejavov Benedikta XVI. z doby jeho pontifikátu. Knihu s názvom „S Bohom nie si nikdy sám„ („Con Dio non sei mai solo“) vydalo vatikánske vydavateľstvo Libreria Editrice Vaticana (LEV) spolu s talianskym vydavateľstvom Rizzoli a na pulty sa dostala 9. januára, teda niečo viac ako po týždni od smrti emeritného pápeža, 31. decembra 2022.

Predslov od Federica Lombardiho, SJ

Predslov napísal Federico Lombardi, SJ, bývalý riaditeľ Vatikánskeho rozhlasu, Vatikánskej televízie a Tlačovej kancelárie Svätej stolice a v súčasnosti prezident Vatikánskej nadácie Josepha Ratzingera-Benedikta XVI.

Zväzok predkladá obmedzený výber najvýznamnejších príhovorov emeritného pápeža od jeho historického prejavu k rímskej kúrii 22. decembra 2005, teda v prvom roku jeho petrovskej služby, až po jeho poslednú generálnu audienciu 27. februára 2013 potom, čo oznámil svoje zrieknutie sa úradu, nezahŕňa však žiadny z jeho magisteriálnych spisov či dokumentov.

Významný výber

Tento výber, vysvetľuje Lombardi v predslove, je „nutne reduktívny a do istej miery diskutabilný“, a to tým skôr, že Joseph Ratzinger bol plodným tvorcom najskôr ako teológ a potom ako pápež. Zároveň však poznamenáva, že myslenie Benedikta XVI. je natoľko koherentné a „organické“ ako celok aj vo svojom vývoji, „že jeho hlavné línie možno uchopiť aj počnúc obmedzeným výberom jeho textov“.

Vybrané texty boli prednesené v rôznych dobách, na rôznych miestach a v rôznych súvislostiach a zaoberajú sa hlavnými otázkami, ktoré sú základom jeho pontifikátu a celého teologického myslenia: od vzťahu medzi vierou a rozumom, cez neustále hľadanie Boha v modernej sekularizovanej spoločnosti, otázku prítomnosti Boha tvárou v tvár zlu až po recepciu koncilu. Obsahuje aj jeho homíliu, ktorou zakončil Rok kňazov (2009-2010), jednu z jeho početných intervencií na tému sexuálneho zneužívania zo strany duchovných, ktoré sa počas jeho pontifikátu tak dramaticky vynárali.

Obavy Benedikta XVI. z toho, že Európa stráca svoje kresťanské korene

Či už vo Vatikáne, alebo vo Westminster Hall v Londýne, alebo v Paríži (Collège des Bernardins), alebo v Nemecku (Berlín, Kolín nad Rýnom, Osvienčim), všetky príhovory vybrané do knihy boli prednesené v niektorej z európskych krajín.

To nie je náhoda, poznamenáva Lombardi: „Posledný 'európsky pápež' dôkladne pozná kultúru a dejiny svojho kontinentu a je presvedčený, že nie je náhoda, že podoba, ktorú na seba vzala kresťanská viera v dialógu s rozumom, sa sformovala v Európe.“

Vášeň pre dialóg medzi rozumom a vierou

Z týchto desiatich veľkých príhovorov zreteľne vystupuje vášnivá túžba Benedikta XVI. „osobne praktizovať a všetkým ponúkať prežívaný dialóg medzi rozumom a vierou ako nevyhnutnú cestu k dobru a spáse každého človeka a celej ľudskej rodiny tvárou v tvár dramatickým výzvam našej doby,“ píše sa v závere predhovoru.

„Pápež Benedikt XVI. kladie ľuďom našej doby otázku, či objektívny rozum, ktorý sa prejavuje v prirodzenosti, skúmanej a poznávanej subjektívnym rozumom človeka, nepredpokladá tvorivý Rozum, ktorý zakladá oboje a pripomína zodpovednosť človeka pred Bohom a uznanie nedotknuteľnej dôstojnosti každej ľudskej osoby k obrazu Božiemu.“



( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230110020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]