[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 05. 2024   Meniny má Ferdinand      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák na Vianoce opäť v plnej katedrále - Bazilike sv. Emeráma
P:3, 25. 12. 2022 16:30, DOM

Nitra 25. decembra (TK KBS) Po dvoch rokoch prázdnoty sa Katedrála – Bazilika sv. Emeráma na Nitrianskom hrade počas tohtoročných Vianoc opäť zaplnila veriacimi bez akýchkoľvek obmedzení, ktorí sa zúčastnili vianočných liturgických slávení nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka na slávnosť Narodenia Pána 24. a 25. decembra 2022.

Svätú omšu vo svätú noc obetoval biskup Judák za všetkých ľudí dobre vôle, za tých ktorí trpia nedostatkom pokoja a porozumenia, za tých, ktorí na Vianoce slúžia a chránia zdravie a bezpečnosť, a vyzval pamätať aj na národy, kde sa bojuje a na ľudí, ktorí nemajú prístrešie, podobne ako Svätá Rodina, ktorá sa musela uchýliť na nedôstojné miesto, kde sa narodil Boží Syn.

Vo svojich homíliách biskup Viliam uvažoval najmä nad tajomstvom, zmyslom a významom Vianoc a udalosti narodenia Ježiša Krista, ako skutočnej hodnoty a Božieho daru pre život človeka a jeho dejiny. V jeho príhovoroch rezonovali myšlienky o Bohu a jeho láske a dobrote, či o radosti zo života spočívajúcej v schopnosti milovať. Povzbudil preto prítomných, aby  sa aj v ich srdciach narodil Kristus, a sami aby boli živými jaslami, v ktorých je Boh na prvom mieste.

Ako povedal: „Vianoce majú silu, kde dostáva život novú kvalitu. Nebo v Božom dieťati je nám na dosah. Zažíhať v našich dušiach a v našich blízkych svetielko viery, nádeje a lásky a pokračovať v šírení betlehemských hodnôt je aj našou úlohou. Boh, ktorý sa stal človekom je Bohom lásky a nádeje.

Uverme tomu, že Boh smeruje k nám, že Boh je s nami v dobrých i zlých dňoch. Ježiš sa chce stať stredobodom nielen Vianočných sviatkov, ale celého nášho života. Aby bolo v našom živote viac pravdy, ľudskosti, priateľstva, zhovievavosti, dôvery, spravodlivosti, odpúšťania, lásky, šľachetnosti, statočnosti, dobroty, jednoty, pokoja a opravdivej radosti, aby aj na tohtoročné Vianoce bolo ich posolstvo reálne, ako po prvýkrát – Sláva Bohu na výsosti a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle.

Ježiš Kristus narodený v Betleheme totiž nie je bábika na hranie, ale Boží Syn, ktorého by sme mali prijať s radosťou, ale aj so všetkou zodpovednosťou! Pokľaknime preto so živou vierou pred Bohočlovekom prítomným pod spôsobom slova a Eucharistických jasličiek. A po návrate domov sa správajme ako pastieri, ktorí všade s nadšením rozprávali čo im Boh vyjavil. Staňme sa Vianočnými ľuďmi, teda svetlom a kvasom pre tento svet!

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20221225004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]