[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny vychádzajú ako vianočné dvojčíslo 51 - 52
P:3, 22. 12. 2022 11:01, DOM

Bratislava 22. decembra (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny vychádzajú ako vianočné dvojčíslo (51 - 52). So sviatočným slovom sa čitateľom prihovára riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík. „Vianoce nám rok čo rok pripomínajú, že Boh nám dal všetko. A pozývajú nás, aby sme všetko dali aj my. Sú časom obdarovania, časom, keď nemáme myslieť na seba, ale na iných. Skúsme tieto Vianoce vyjsť zo seba, opustiť svoje ego, odpustiť,“ prihovára sa Ivan Šulík.

Rozprávajú sa so sestrou Františkou Lukačkovou, ktorá už štyri roky pôsobí v Betleheme. Stará sa tam o opustené deti. „Pán ma obdaroval krásnym duchovným materstvom, ktoré ale tiež prešlo dozrievaním. Starám sa o deti, ktoré nemajú nikoho. Sú opustené a často traumatizované. Deti si vyžadujú veľkú pozornosť a rýchlo sa citovo naviažu. Sú hladné po láske,“ hovorí sestra Františka o deťoch, ktorých sa vzdali rodičia.

V rámci reportáže sa Katolícke noviny boli pozrieť, ako prežívajú Advent v bratislavskom Domove svätého Jána z Boha. Ide o denné centrum, kam prichádzajú ľudia bez domova. Pre zamestnancov domova to nie sú iba obyčajní klienti. Berú ich ako svoju rodinu. „Sme s nimi každý deň, sú nám blízki. Takéto centrum by mala mať každá mestská časť aspoň jedno. Potom by to aj trošku inak vyzeralo,“ poznamenáva riaditeľka domova Zdenka Telgárska Ďuricová.

Svoj domov si veľmi cení slovenský olympionik Matej Beňuš. V rozhovore hovorí, že po sezóne sa teší na čas, ktorý strávi doma s rodinou. „Keď sa skončí sezóna, tak sa ma známi pýtajú, kam idem na dovolenku. Ale ja im hovorím: Dajte mi pokoj s cestovaním. Pre mňa je dovolenka, keď môžem byť konečne doma a užívať si čas s rodinou.“

Katolícke noviny navštívili známu obec Lendak, konkrétne rodinu Žmijovských. Tá porozprávala o vianočných tradíciách v tejto podtatranskej obci. Jednou z tých duchovných je lendacký deviatnik, ktorý symbolizuje cestu Jozefa a Márie hľadajúcich nocľah. „Deväť dní sa chodí z domu do domu s obrazom Panny Márie a Jozefa. Zažil som to ešte ako dieťa, že sme takto chodili celá rodina. A v každom dome už bolo cítiť vianočnú náladu,“ spomína Pavel Žmijovský.

Katolícke noviny zavítali aj na druhú stranu Tatier, do Važca. Na miestnej fare majú počas Vianoc zaujímavý zvyk. V čase, keď ľudia zasadajú k štedrej večeri, oni idú do kostola. Modlia sa nielen za svojich farníkov, ale za všetkých, ktorí sú počas Vianoc sami.

Vo sviatočnom dvojčísle nájdete aj rozhovor s biskupom Milanom Lachom, ktorý pôsobí na severovýchode USA v Parmskej eparchii. Napriek veľkým vzdialenostiam medzi jednotlivými farnosťami sa snaží byť svojim veriacim blízko. „Do našich farností a misií niekedy letím aj dve hodiny alebo cestujem autom päť-šesť hodín, aby som sa modlil s kňazom a s našimi veriacimi. No Spojené štáty majú nádhernú prírodu, niečo úžasné. Takže som vďačný Pánu Bohu za túto skúsenosť,“ hovorí biskup Lach.

Uverejňujú príbehy čitateľov Katolíckych novín, ktorí zareagovali na výzvu a podelili sa o svoje vianočné zážitky. Dočítate sa príbehy o dare pre chorú mamičku, Vianociach v Afrike či o nájdení strateného Ježiška.

Katolícke noviny navštívili tiež ateliér rezbárky Janky Majerskej, ktorá vytvorila už viac ako tisíc betlehemov. Jeden z nich, konkrétne ten inšpirovaný dielom Martina Benku, bol pred niekoľkými rokmi súčasťou významnej výstavy vo Vatikáne.

Ponúkajú aj sviatočný rozhovor s hercom Františkom Kovárom. „Bezbrannosť a čistota v zrodení Ježiška prináša čarovnú atmosféru vianočných sviatkov. Tiež láska, požehnanie, rodina pokope. Aj materiálne darčeky sú v poriadku, ale to najdôležitejšie, čo si počas vianočných sviatkov odovzdávame, je duchovné. A to má byť to dominantné,“ hovorí populárny herec.

TK KBS informoval Ján Lauko( TK KBS, jla, ml; pz ) 20221222022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]