[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ocenili Slovenský skauting i Združenie katolíckych vodkýň a skautov Európy
P:3, 22. 12. 2022 09:05, DOM

Bratislava 22. decembra (TK KBS) Na pôde Ministerstva spravodlivosti SR sa uskutočnilo slávnostné odovzdanie Ceny ministra spravodlivosti za prínos v oblasti ľudských práv. Medzi laureátmi boli občianske združenie Mareena, Slovenský skauting a Združenie katolíckych vodkýň a skautov Európy na Slovensku. „Veľmi ma teší, že sme dnes mohli oceniť mládežnícke organizácie, ktoré sa venujú mladým ľuďom, ktorí sú pripravení a boli pripravení veľmi promptne a rýchlo sa rozhodnúť, keď bolo treba reagovať na vzniknutú situáciu s prichádzajúcimi utečencami“,  uviedol minister Viliam Karas.

Členovia Občianskeho združenia Mareena sa angažujú od vypuknutia konfliktu na Ukrajine a od prvej chvíle sú  prítomní na hraničnom priechode Vyšné Nemecké, kde spolu s Hasičským a záchranným zborom koordinujú prihraničnú zónu a zabezpečujeme služby prvého kontaktu. Ďalej v Bratislave, Nitre a Košiciach organizujú aktivity na pomoc a začlenenie sa do spoločnosti pre ľudí, ktorí sa kvôli vojnovému konfliktu na Ukrajine rozhodli hľadať bezpečie a nový domov na Slovensku: sociálne služby, charita, jazykové kurzy, komunitné centrum, detský klub a ďalšie. Okrem toho sú prítomní v Účelovom centre v Gabčíkove.

Medzi druhé dve ocenené organizácie patria: Slovenský skauting a Združenie katolíckych vodkýň a skautov Európy na Slovensku (Federácia skautov). V čase vypuknutia krízy obidve organizácie boli ihneď prítomné na hraniciach, kde sa zapojili do pomoci. Slovenský skauting zabezpečil viac ako 600 dobrovoľníkov na hraniciach, a zároveň koordinoval prácu dobrovoľníkov. Ďalej za spolupráci s Ukrajinskými skautmi, ale aj farnosťou vo Vyšnom Nemeckom zabezpečovali humanitárnu pomoc, ktorú doručovali na Ukrajinu, v niektorých prípadoch až priamo na front. Skauti dodnes pomáhajú a sú prítomní v utečeneckom centre v Bratislave.

„Mnohí naši členovia zrušili plánované skautské výpravy, mnohí cestovali cez celú krajinu až zo západného Slovenska, aby priviezli materiálnu pomoc a skautských dobrovoľníkov. Hneď prvé hodiny utečeneckej krízy slúžili na hraniciach s Ukrajinou košický arcibiskup vladyka Cyril Vasiľ a gréckokatolícki kňazi a seminaristi práve s členmi našej skautskej organizácie. Náš národný skautský duchovny asistent, gréckokatolícky kňaz a správca farnosti Slavkovce Kamil Ganóczy slúžil v priestore hraničného priechodu Vyšné Nemecké nepretržite viac ako 2 týždňe.

Hoci počtom členov nepatríme k veľkým mládežníckym organizáciám, dokázalo sa v priebehu niekoľkých týždňov vystriedať na hraniciach s Ukrajinou niekoľko desiatok našich členov. V priebehu niekoľkých dní bola naša skautská organizácia schopná znovu rozbehnúť platformu Skautská pomoc, ktorú sme využívali už počas dvoch ťažkých vĺn pandémie Covid 19. Okrem materiálnej a finančnej pomoci realizovanej v rámci zbierky v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou boli naši členovia v teréne prvým kontaktom pre ľudí utekajúcich pred vojnou, pomáhali aj ľudským prístupom-milým slovom, teplým nápojom, drobnou službou, prekladom, pomáhali utečencom zorientovať sa v cudzom štáte. 

V mene vedenia našej skautskej organizácie chceme poďakovať všetkým našim členom, ale aj rodinným príslušníkom, našim priateľom a sympatizantom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zapojili do pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnovým konfliktom z územia Ukrajiny na naše územie. Táto cena patrí vám všetkým! Sme na vás nesmierne hrdí,“ napísal mediálny tím Združenia katolíckych vodkýň a skautov Európy na Slovensku.

Zdroje: Ministerstvo spravodlivosti SR / Združenie katolíckych vodkýň a skautov Európy na Slovensku( TK KBS, ms, zsk, ml; pz ) 20221222013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]