[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 05. 2024   Meniny má Ferdinand      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dôležité je nezabudnúť, koho narodenie oslavujeme, vraví rodina Filová
P:3, 20. 12. 2022 09:00, DOM

Bratislava 20. decembra (TK KBS) Na Vianoce je dôležité nezabudnúť, koho narodenie oslavujeme, hovoria Peter a Zuzana Filoví. „Snažíme sa, aby Advent bol trošku iný čas než zvyčajne  – čas radosti a najmä očakávania. A chceme aj deťom dať zažiť, že niečo očakávame. A nie sú to len darčeky pod stromčekom,“ hovoria v rozhovore pre TK KBS. Čas adventu im doma viditeľne vždy pripomína adventný veniec. Pri ňom sa každý večer s deťmi modlia a ony sa striedajú kto bude zapaľovať a kto zhasínať sviečky.

Filovi, medovniky

„Podľa toho ako nám deti rástli, sme sa snažili vymýšľať rôzne aktivity na Advent – skutkovníky, omaľovánky, príbehy a už niekoľko rokov sme verní Jesseho stromu (v rôznych obmenách). Je pre nás dôležité hlavne spolu s deťmi čítať súvisiace texty zo Svätého písma. Pre deti je momentálne asi najdôležitejšie zapaľovať sviečky a vešať obrázky na Jesseho strom,“ vravia Filoví, ktorí sú manželia 15 rokov. „Počas jednotlivých týždňov Adventu máme aj rôzne „tradičné“ aktivity, ako napríklad, spolu s deťmi vyrábame pohľadnice, ktoré potom posielame rodine a priateľom, pečieme medovníky a popraskance (dajú sa upiecť už skôr a keď ich nestihneme zjesť, tak možno vydržia aj do Vianoc), deti sa už snažia samé nejako originálne si vyzdobiť izby,“ pokračujú rodičia štyroch detí. Ich najstaršia dcéra má 13, najmladšia 4 roky. Medzi nimi dvomi sú ešte ďalšia dcéra a syn. Bývajú v dedinke neďaleko Košíc.

Jezuliatko v jasličkách

„Pochádzame každý z iného kúta Slovenska. Keď sme sa spoznali a rozhodli sa založiť si rodinu, už vtedy sme sa rozprávali, ako skĺbiť dva odlišné spôsoby prežívania týchto sviatkov, a tak vytvoriť niečo, čo bude nám blízke. Ale hlavne sme sa snažili dbať na to, aby sme pri tom všetkom nezabúdali na podstatu, a to, koho narodenie oslavujeme. Preto sa naša štedrá večera začína tým, že najmladšie dieťa prinesie do jasličiek Jezuliatko. Ostatní pri tom spievame nejakú koledu a potom pokračujeme modlitbou pri štedrovečernom stole,“ opisujú svoju prvú aktivitu pred Štedrou večerou Filoví.

Aj deti od malička vedú k tomu, že darčeky si navzájom dávame, aby si pripomenuli, aký dar nám dal Boh vo svojom Synovi. „Takto už aj tie najmenšie deti dokážu obdarovať iného člena rodiny napríklad obrázkom, alebo inou drobnosťou,“ hovoria. Počas sviatkov sa snažia navštevovať blízkych a priateľov, a ak je to možné, tak sa zapájajú do aktivít vo farnosti, ako sú jasličková pobožnosť alebo koledovanie.

Filovi, medovniky

„Sviatky sú pre nás aj priestorom keď si chceme aj oddýchnuť, ale tiež chceme ten čas aj cielene stráviť s našimi deťmi, a preto sa v tomto čase zvykneme spolu hrať veľa spoločenských hier. Máme ich doma už celkom peknú zbierku, a preto je niekedy problém dohodnúť sa, čo sa ideme hrať. Vždy však pri spoločnom hraní zažijeme spolu veľa zábavy,“ dodávajú Peter a Zuzana Filoví.( TK KBS, pzf, ml; pz ) 20221220013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]