[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 05. 2024   Meniny má Ferdinand      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Za mučeníkov bola uznaná poľská rodina vyvraždená nacistami
P:3, 19. 12. 2022 12:44, ZAH

Vatikán 19. decembra (RV) Pápež František schválil nové dekréty Dikastéria pre kauzy svätých. Blahorečená bude viacdetná poľská rodina vyvraždená nacistami za pomoc Židom. Jezuitskému misionárovi Matteovi Riccimu boli dekrétom potvrdené hrdinské cnosti.

Svätý Otec prijal prefekta Dikastéria pre kauzy svätých kardinála Marcella Semerara. Cirkev dostane 10 nových blahoslavených a 14 Božím služobníkom boli dekrétmi potvrdené hrdinské cnosti.

Pápež František schválil dekrét o zázraku na príhovor uruguajského biskupa Giacinta Veru z 19. storočia.

Medzi budúcimi novými blahoslavenými je aj celá viacpočetná poľská rodina Ulmovcov. Pápež schválil dekrét potvrdzujúci ich mučeníctvo. Rodinu tvoria rodičia Jozef a Viktória, ich šesť detí i siedme bábätko, ktoré sa nachádzalo v matkinom lone. Nacisti ich v roku 1944 vyvraždili za to, že poskytli útočisko ôsmim Židom. Ulmovci, vedomí si rizika i napriek svojej finančnej tiesni, pohnutí prikázaním lásky a príkladom milosrdného Samaritána, rok a pol ukrývali židovskú rodinu, až kým ich nacisti neodhalili. Vyvraždili Židov i celú rodinu vrátane bábätka, ktoré sa malo zakrátko narodiť.

Pápež schválil i dekrét potvrdzujúci „obetu života“ Božieho služobníka Franza de Castro Holzwartha, laika, ktorý žil v 20. storočí v Brazílii. Po tom, ako sa vzdal myšlienky stať sa kňazom, vedený hlbokou vierou žil svoje poslanie pomáhať väzňom s plným nasadením, pričom zostal v celibáte.

Vo februári 1981, počas násilných nepokojov vo väznici Jacareí, sa ponúkol ako sprostredkovateľ pri vyjednávaní s políciou. Slobodne a dobrovoľne sa vydal vzbúrencom ako náhrada za policajta, ktorého držali ako rukojemníka. Polícia porušila dohodu a začala na väzňov strieľať, pričom do prestrelky bol zahrnutý aj Franz de Castro.

Medzi 14 Božími služobníkmi, ktorým boli uznané hrdinské cnosti, figuruje aj taliansky jezuitský páter Matteo Ricci, jeden z najväčších misionárov Cirkvi, ktorý pôsobil v Číne v druhej polovici 16. storočia a začiatkom 17. storočia. ( TK KBS, RV, zk; rp ) 20221219039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]