[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spomienka na sv. Luciu zo Syrakúz - taliansku sväticu, patrónku Švédska
P:3, 13. 12. 2022 14:02, ZAH

Poľsko 13. decembra (E-kai) Katolícka cirkev si 13. decembra liturgicky pripomína sv. Luciu - pannu a mučenicu. Každoročné korunovanie "sv. Lucie" pripomína skôr voľbu miss, ako spomienku na sicílsku kresťanku, ktorá zomrela ako mučeníčka v roku 304 v Syrakúzach. A ak v tomto období prichádzajú do Švédska Taliani, čudujú sa, ako veľmi je tam uctievaná ich rodáčka. Samotní Švédi veľmi nevedia, odkiaľ v skutočnosti pochádzala, ale sviatok slávia všetci občania.

Deň sv. Lucie – Luciadagen – je jediný typicky švédsky sviatok. V ten deň sa vyberá najkrajšie dievča, oblieka sa do dlhých bielych šiat prepásaných červenou stužkou a na hlavu sa jej kladie venček zo zelených vetvičiek, do ktorého sa vkladá sedem sviečok. Kráča v procesii mestom spolu s družičkami, ktoré spievajú tradičnú pieseň o Lucii (Prichádza Lucia, rozptyľuje tmu zimnej noci) a koledy.

Lucia tiež prichádza do nemocníc a domovov pre seniorov. Pripomínajú si ju aj v školách, kluboch a farnostiach, kde sa hosťom podáva káva a lussekatter („oči sv. Lucie“), špeciálne na túto príležitosť pripravované pšeničné pečivo nápaditého tvaru so šafránom. V domácnostiach pripravujú matky alebo starší súrodenci od rána lussekatter a potom si najmladšie dievča v rodine oblieka biele šaty a venček a takto, ako sv. Lucia, prináša rodine raňajky do postele.

Zvyk slávenia Lucie sa rozšíril po celom Švédsku koncom 19. storočia, prvý pochod bol zorganizovaný v Štokholme v roku 1927. Dievča so svetlom pripomína sv. Luciu, pretože to latinské meno pochádza zo slova lux - "svetlo"- Táto tradícia je veľmi stará, z čias, keď sa ešte používal juliánsky kalendár a deň sv. Lucie sa slávil o dva týždne neskôr, 25. decembra, keď bola noc najdlhšia a deň najkratší.

Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada( TK KBS, ekai, mh, ml; pz ) 20221213024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]