[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 05. 2024   Meniny má Ferdinand      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež hasičom: Ste ako Ježiš, ktorý nasadil život pre záchranu človeka
P:3, 10. 12. 2022 17:34, ZAH

Vatikán 10. decembra (RV) Húževnatú, altruistickú a skrytú prácu hasičov, ktorá sa podobá skutku milosrdného Samaritána, ocenil pápež František pri stretnutí s členmi Talianskeho hasičského zboru v sobotu 10. decembra.

Hasiči nezasahujú len pri požiaroch, na pomoc vyrážajú pri akejkoľvek katastrofe – ako sú následky zemetrasení, povodní, či zosuvov pôdy, ako sa to stalo nedávno na talianskej Ischii, dopravné nehody a podobne. Súčasťou hasičského zboru sú aj záchranárski potápači, záchranári z vrtuľníkov, tímy pátrajúce pod troskami i jadrové tímy.

Práca hasičov sa najviac podobá tomu, čo v evanjeliu vykonal dobrý Samaritán, skonštatoval Svätý Otec. Trojtisícovej skupine talianskych hasičov, ktorí prišli na audienciu spolu s rodinami, vysvetlil:

„Hrdina tohto podobenstva nám ukazuje Boží súcit a nehu; hovorí nám, že bratstvo je odpoveďou na budovanie lepšej spoločnosti, pretože cudzinec, ktorého stretnem zraneného na ceste, je môj brat. A vy, hasiči, ste jedným z najkrajších prejavov dlhej tradície solidarity talianskeho ľudu, ktorá má korene v evanjeliovom altruizme. Vyzývam vás, aby ste si toto morálne a občianske dedičstvo vážili a pestovali ho predovšetkým vo svojom osobnom životnom štýle.

Vaše povolanie je naozaj jedným z tých, ktoré majú charakter poslania: poslanie slúžiť ľuďom v momentoch núdze, v malých i veľkých pohotovostných situáciách, ktoré sa môžu vyskytnúť; poslanie slúžiť dôstojnosti ľudí, ktorí v ťažkostiach nesmú byť nikdy opustení; poslanie slúžiť všeobecnému dobru spoločnosti, ktorá osobitne v časoch krízy, aké práve prežívame, potrebuje zdravé, spoľahlivé sily, ktoré húževnato pracujú v skrytosti.“

Hodnoty, ktoré vyzdvihol pápež – ako sú blízkosť, súcit, neha, solidarita a bratstvo, sú zhrnuté vo Vianociach,  vysvetlil pápež a na margo blížiaceho sa sviatku dodal:

„Toto je kresťanská novosť, ktorá nás nikdy neprestane udivovať: Boh nás prišiel zachrániť tak, že sa urobil takým, ako my. Urobil to, čo robíte vy: prišiel nám na pomoc v nebezpečenstve, aby nás zachránil, a urobil to tým najradikálnejším spôsobom, s vedomím, že aby nás zachránil, musí dať svoj život. On je ten dobrý Samaritán ľudstva. Nech je toto veľké kresťanské výročie pre všetkých príležitosťou objaviť a zakúsiť, ako veľmi Boh miluje človeka, každú ľudskú bytosť!“( TK KBS, RV, zk; rp ) 20221210003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]