[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dobrá novina privítala štvoricu Jarumalských misionárov z africkej Kene
P:3, 07. 12. 2022 10:22, DOM

Bratislava 7. decembra (TK KBS) V dňoch 6. a 7. decembra 2022 navštívili Slovensko štyria zástupcovia a spolupracovníci misijnej kongregácie Jarumalských misionárov z africkej Kene - otec Guillermo Álvarez, Victoria Munene, Irene Lenawuatoop a Silvester Tukai. Kongregácia spolupracuje s koledníckou akciou Dobrá novina od roku 2018.

Na Slovensko prichádzajú na pozvanie eRka - Hnutia kresťanských spoločenstiev detí, aby podporili 28. ročník koledníckej akcie s názvom „Zmeňme púšť na záhradu“, ktorý sa zameriava práve na región Samburu a príbeh 13-ročného chlapca Railu Lesiamita z aktuálneho plagátu.

Región Samburu na severe Kene je domovom pastierskych komunít. Samburijci žijú tradičným polokočovným spôsobom života: muži sa presúvajú z miesta na miesto podľa toho, kde sú lepšie možnosti na pašu pre ich dobytok. Ženy, deti a starejší zostávajú doma.

Charakter oblasti sa v posledných rokoch mení, zo savany sa v dôsledku klimatických zmien stáva polopúšť. Nepravidelné dažde a pretrvávajúce suchá postihujú za uplynulé roky celý región Afrického rohu. Tradičné pastierske komunity v Samburu si už nedokážu zabezpečiť dôstojné živobytie pre seba a svoje rodiny a už dnes čelia rizikám hladu a podvýživy.

Dobrá novina podporuje Jarumalských misionárov a ich projekty ekologického farmárčenia a zakladanie komunitných záhrad. Miestni obyvatelia si tak už dnes môžu dopestovať vlastné plodiny a nie sú odkázaní len na zrážky a na dostupnosť pastvín pre svoj dobytok.

Významným aspektom spolupráce je aj systematické zapájanie samburijských žien do týchto aktivít, ktoré sú zaznávané a doteraz nemali významnejšiu úlohu v spoločnosti.

Dobrá novina kladie vo svojej práci dôraz na spoluprácu s miestnymi organizáciami a rehoľami a na rozvojové iniciatívy vychádzajúce priamo zo zasiahnutých komunít. Finančná podpora koledníkov zo Slovenska je tak adresná a prináša konkrétne výsledky.

Práve v tomto duchu sa nesie návšteva, ktorej posolstvo môže povzbudiť ďalšie farnosti na Slovensku, aby sa prihlásili do koledníckej akcie Dobrá novina.

Viac informácií a samotná prihláška na www.dobranovina.sk.

TK KBS informoval Jozef Magda( TK KBS, jma, ml; pz ) 20221207017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]