[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícke noviny sa venujú knihe ako inšpirácii na trávenie Adventu
P:3, 01. 12. 2022 11:10, DOM

Bratislava 1. decembra (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny sa venujú knihe ako inšpirácii na plnohodnotné trávenie adventného času. Osobností duchovného, kultúrneho i vedeckého sveta sa pýtali, akú knihu berú do rúk v predvianočnom období. Herec Ján Gallovič hovorí, že rád siahne po klasike – Faust od Johanna Wolfganga Goetheho.

„Pasca vlastného sebaklamu, do ktorej Fausta dostal Mefistofeles po nenaplnenej láske k Margaréte a z toho plynúca snaha hrdinu diela nájsť uspokojenie v napĺňaní akýchkoľvek iných hedonistických chúťok, je obrovskou paralelou s dnešnými novodobými dobyvateľmi ľudských sŕdc, manipulátormi verejnej mienky i pravdy,“ uvádza herec v ankete.

Katolícke noviny sa rozprávajú s  kňazom a autorom fantasy literatúry Vladimírom Štefaničom. Na otázku, prečo sa rozhodol písať knihy odpovedá: „Ak by som to mal vyjadriť vznešene, povedal by som, že to bola  túžba po kráse: vo vzťahoch, v reči, v tom, čo človek vidí, zažíva a prežíva. Možno som začal písať iba preto, že som chcel viac pekného.“

V reportáži približujú, ako vznikajú knihy v najväčšom a najstaršom katolíckom vydavateľstve Spolku svätého Vojtecha. „K nášmu poslaniu šíriť vieru a poznanie, ktoré máme v motte, patrí aj podpora každodenného kresťanského života veriacich. Čiže – iniciujeme vznik publikácií, ktoré sprevádzajú deti i dospelých sviatosťami a životom modlitby,“ vysvetľuje riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík.

V rubrike Vaše otázniky odpovedajú na otázku, prečo je potrebné čítať knihy. „Pri čítaní dochádza k stimulácii mozgovej aktivity, pestuje sa obrazotvornosť, zlepšuje koncentrácia a pamäť, rozširuje sa slovná zásoba. To u detí vedie k zvýšeniu gramotnosti a lepším výsledkom v škole,“ hovorí Jana Vozníková, lingvistka so zameraním na bilingvizmus a vývin detskej reči.

V rubrike Duchovná obnova sa Katolícke noviny venujú ochrane prírody. Odborník na systematickú teológiu Anton Adam pripomína, že správať sa ekologicky zodpovedá poslaniu kresťana, ktorý v kontexte Božích prikázaní rešpektuje prírodu a životné prostredie.

TK KBS informoval Ján Lauko( TK KBS, jla, ml; pz ) 20221201022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]