[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Belgickí biskupi požiadali pápeža prehodnotiť postavenie žien v Cirkvi
P:3, 01. 12. 2022 09:09, ZAH

Vatikán 1. decembra (RV) Jedenásť belgických biskupov trvá na tom, aby ženy mohli prijať diakonské svätenie. Ako povedal pre Vatikánsky rozhlas lutyšský biskup Jean-Pierre Delville, bola to jedna z tém, o ktorých diskutovali s pápežom počas návštevy ad limina.

Stretnutie tiež poskytlo belgickému episkopátu príležitosť zdôrazniť niekoľko svojich obáv týkajúcich sa „posilnenia a diverzifikácie našich kresťanských inštitúcií“, dodal biskup. Zaoberali sa „rôznorodosťou služieb, možnosťami mužov a žien v lektoráte, akolytáte a vyučovaní katechizmu, ako aj možnosťou vysvätenia žien za diakonky,“ povedal. Len tento pondelok časopis America uverejnil rozhovor s pápežom Františkom, v ktorom sa - podobne ako jeho predchodca Ján Pavol II. - jasne postavil proti možnosti svätiť ženy v Katolíckej cirkvi.

Ďalším bodom rozhovoru s pápežom Františkom bolo sprevádzanie kňazov, diakonov a pastoračných pracovníkov prostredníctvom osobitného vikariátu, aký už existuje v diecéze Liege. „Z psychologického a sociálneho hľadiska umožňuje riešiť problémy kňazov, či už ide o pracovné preťaženie, konflikty, choroby alebo starobu, aby kňazská služba nebola drvivá, ale aby sa prežívala v pohode,“ vysvetlil biskup Delville a ubezpečil, že citlivé otázky, ako je napríklad vysviacka ženatých mužov, nie sú vynechané.

Jedenásť belgických biskupov ukončilo svoju návštevu ad limina v piatok stretnutím s pápežom Františkom. Povzbudil ich, aby prejavovali blízkosť svojim bratom, veriacim a všetkým ľuďom na okraji spoločnosti. Delville, biskup Lutherskej diecézy, sa obzrel za týždňom stretnutí a výmeny názorov s kúriou: belgickí biskupi boli viditeľne spokojní s návštevou Svätej stolice a stretnutiami s rôznymi dikastériami Rímskej kúrie a s pápežom. V porovnaní s ich návštevou v roku 2010, ktorej dominovali prípady sexuálneho zneužívania maloletých, bola atmosféra oveľa uvoľnenejšia. Mohli sa podeliť o svoje skúsenosti v tejto oblasti, ako aj o svoje skúsenosti s pomocou umierajúcim v krajine, kde je eutanázia legálna už 20 rokov. Mohli tiež ukázať, aká prospešná môže byť spolupráca medzi Katolíckou cirkvou a štátom.

Rozhovory o synodalite

Jean-Pierre Delville, biskup z Liège, osobitne ocenil diskusiu belgického episkopátu s kardinálom Mariom Grechom, generálnym sekretárom synody, o konzultáciách, ktoré sa uskutočnili v posledných mesiacoch v súvislosti so Svetovou synodou o význame synodality. Príležitosť vidieť na vlastné oči synergiu medzi návrhmi zozbieranými od Božieho ľudu a návrhmi dokumentu kontinentálnej etapy ho mimoriadne potešila, povedal biskup. „Viac kontaktu s kňazmi, viac pocitu prijatia v našich kostoloch, viac kontaktu s ľuďmi na okraji spoločnosti,“ zdôraznil v rozhovore pre Vatican News.

To isté platí aj pre prípady sexuálneho zneužívania. „V Belgicku sme boli svedkami toho, že sa nám podarilo de facto vyriešiť túto otázku a vďaka podpore štátu sme mohli venovať jasnú pozornosť obetiam,“ vysvetlil Delville, ktorý vyzdvihol spoluprácu medzi Cirkvou a belgickými štátnymi orgánmi, najmä prostredníctvom parlamentnej vyšetrovacej komisie a následných opatrení, ako je dohoda pre obete, ktorá umožnila ich odškodnenie. Belgická cirkev tak mohla prispieť svojimi bohatými skúsenosťami vo viacerých oblastiach, ktoré budú určite užitočné pre ostatné biskupské konferencie na synode o synodalite, uzavrel biskup Luthuis.( TK KBS, RV, ml; pz ) 20221201011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]