[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánsky ekonomický sekretariát povedie laik Maximino Caballero Ledo
P:3, 30. 11. 2022 16:35, ZAH

Vatikán 30. novembra (RV) Od 1. decembra povedie vatikánsky Ekonomický sekretariát nový prefekt. Pátra Juana Antonia Guerrera z rehole jezuitov v tomto úrade vystrieda doterajší generálny sekretár doktor Maximino Caballero Ledo, laik pôvodom zo Španielska.

Menovanie nového prefekta spolu s poďakovaním pápeža Františka jeho predchodcovi zverejnilo v stredu 30. novembra Tlačové stredisko Svätej stolice týmto oznamom: „Svätý Otec prijal zrieknutie sa úradu prefekta Ekonomického sekretariátu Svätej stolice, ktoré z osobných dôvodov podal páter Juan Antonio Guerrero Alves SJ. Účinnosť nadobudne vo štvrtok 1. decembra 2022. Srdečne ďakuje pátrovi Guerrerovi za jeho obetavosť preukázanú v službe Svätej stolici. P. Guerrerovi sa podarilo dať hospodárenie do poriadku, bola to intenzívna a náročná práca, ktorá priniesla veľa ovocia. Svätý Otec ho uisťuje o svojich modlitbách. Pápež menuje za prefekta Ekonomického sekretariátu doktora Maximina Caballera Leda, ktorý je v súčasnosti generálnym sekretárom.“

Súčasne s týmto oznámením poslal páter Guerrero zamestnancom a spolupracovníkom sekretariátu pre hospodárstvo list, v ktorom vysvetlil dôvody svojho rozhodnutia: „Viete, že v priebehu tohto roka som podstúpil operáciu, ktorá mala za následok liečbu s určitými vedľajšími účinkami, ktoré mi mimoriadne sťažujú vykonávanie takej náročnej úlohy, ktorá si vyžaduje lepšiu fyzickú výkonnosť a duševnú koncentráciu, než akú mám v súčasnosti.
 

V liste Guerrero opisuje cestu, ktorú inštitúcia prešla za posledné tri roky, a vysvetľuje, že odchádza "so smútkom, ale aj s nesmiernou vďačnosťou Pánovi, Svätému Otcovi a všetkým spolupracovníkom a s uspokojením, že sme spoločne prispeli k ekonomickej reforme, ktorú požaduje pápež František". „Spoločne a v spolupráci s ostatnými kuriálnymi inštitúciami," píše odchádzajúci prefekt. „Pomohli sme Svätému Otcovi urobiť dôležité kroky v ekonomickej reorganizácii Rímskej kúrie a v transparentnosti a dôveryhodnosti Svätej stolice v ekonomických otázkach. Prispeli sme k jasnejším pravidlám, ale mnohé je ešte potrebné dotiahnuť do úspešného konca: centralizácia investícií, ďalšia regulácia a zjednodušenie procesov verejného obstarávania, aby boli transparentnejšie a efektívnejšie; zavedenie riaditeľstva pre ľudské zdroje, nová výzva na zlepšenie pracovných podmienok a pracovnej atmosféry v inštitúciách Svätej stolice; a plánovanie väčšieho využívania IT postupov."

Guerrero vysvetľuje, že teraz vstupuje do novej fázy, ktorá si vyžaduje "zamestnancov s vyšším vzdelaním, aby mohli naplno využiť svoje sily". Odchádzajúci prefekt potom dodáva: „Zažili sme, že v reformnom procese sú kroky vpred a kroky späť, ale s pribúdajúcimi rokmi vidíme skutočný pokrok. Teraz nie sme na tom istom mieste, kde sme začali. V každom prípade vieme, že byť kontrolnou autoritou vždy znamená byť v nepohodlnej pozícii pre kontrolovaného. Som si istý, že túto prácu budete naďalej vykonávať s pokorou a v duchu služby a v spolupráci s ostatnými kurátorskými inštitúciami. Ekonomika by mala byť vždy sluhom, nie pánom, a o to viac v inštitúcii, akou je Svätá stolica."

 ( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20221130027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]