[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ensemble Arco Antiqua zahrá vo Františkánskom kostole v Bratislave
P:3, 30. 11. 2022 15:35, DOM

Bratislava 30. novembra (TK KBS) Sakrálna hudba Vivaldiho, Albinoniho a ďalších autorov zo 17. a 18. storočia zaznie v pondelok 5. decembra 2022 od 17:30 do 18:30 vo Františkánskom kostole v Bratislave. Vstup na koncert je voľný. Po prestávke spôsobenej pandémiou sa tento rok adventný koncert vracia s výberom zameraným na sakrálnu hudbu zo severného Talianska. Koncert otvárajú a uzatvárajú dvaja velikáni talianskeho baroka Antonio Vivaldi a Tomaso Albinoni. 

Jadrom programu je výber stále nepublikovaných kantát pre spev a basso continuo od skladateľa bergamského pôvodu Giovanniho Battistu Breviho, organistu pôsobiaceho v Bergame, Novare a Miláne, ktoré hudobná historiografia posúdila na úrovni tých najslávnejších. autorov svojej doby, ako Giovanni Legrenzi a Giovanni Bassani. Motetá prezentované v programe patria do zbierky uchovávanej v knižnici Múzea hudby v Bologni, jednej z najvýznamnejších talianskych hudobných inštitúcií. 

Vokálne skladby dopĺňajú dve sonáty od jednej z najvýznamnejších skladateliek sedemnásteho storočia Isabelly Leonardy. Leonarda bola matka predstavená rádu Collegio di Sant´Orsola v Novare a zároveň aj vycibrená autorka, ktorá istý čas viedla chrámový orchester vo svojom meste. Vo svojej dobe to bolo ojedinelým javom, čo poukazuje na nespochybniteľnú prestíž v oblasti hudby, ktorú v meste požívala.

Názov koncertu "Bella aurora" je aj názvom jednej zo skladieb Giovanniho Battistu Breviho, ktorá je súčasťou programu. Aurora nie je len žiarivým červeným úkazom na rannej oblohe pri východe slnka, ale aj metaforou na svetlo Adventu, ktoré ohlasuje príchod Krista, Spasiteľa sveta.

Združenie "Ensemble Arco Antiqua" so sídlom v meste Arco v severnej oblasti Gardského jazera sa snaží o rozširovanie hudobného kultúrneho povedomia. Združenie tvoria profesionálni hudobníci z celého sveta so špecializáciou na historickú hudbu, ktorí pôsobia na prestížnych európskych akadémiách ako Schola Cantorum Basiliensis, Musikhochschule Trossingen, Royal Academy v Londýne a oddelenie historickej hudby z konzervatórií v Benátkach a Vicenze.

Ensemble Arco Antiqua má v svojej histórii za sebou organizáciu mnohých podujatí, z ktorých za zmienku stojí najmä prvé moderné spracovanie "Missa l’homme armé" od Guillauma Fauguesa (XV. storočie) pri príležitosti vydania jeho Opera Omnia od muzikológa Francesca Rocco Rossiho pre švajčiarske vydavateľstvo Schola Cantorum v Neuchâteli.

Ensemble Arco Antiqua na Slovensku zahrá jeden zo svojich posledných koncertov v tomto roku. Predstavia sa v tejto zostave - Aurelio Schiavoni (kontratenor), Gabriele Levi (čembalo), Silvia de Rosso (violy da gamba) a Luca Ventimiglia (flauty). Na podujatie pozývajú Taliansky kultúrny institut a bratia Františkáni v Bratislave.

TK KBS informoval Marco Gerbi( TK KBS, mge, ml; pz ) 20221130023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]