[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku predstavili príručku „Malá cesta kresťanských manželov“
P:3, 30. 11. 2022 09:58, DOM

Bratislava 30. novembra (TK KBS) Rada Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre rodinu zorganizovala v pondelok verejnú online prezentáciu pastoračnej príručky s názvom Malá cesta kresťanských manželov. Konala sa prostredníctvom platformy Zoom. Cieľom prezentácie bolo spustenie pilotného testovania príručky v slovenských podmienkach - a to ponúknutím pastoračnej príručky manželským párom, kňazom aj jednotlivcom z rôznych diecéz a spoločenstiev. Na stretnutí sa zúčastnilo približne 90 manželských párov a 20 kňazov.

Publikácia slúži na sprevádzanie manželov (nielen) po sobáši a to v špecifickej téme – vovádzanie do tajomstiev a žitia sviatosti manželstva. Jej autorom je kňaz z Talianska Mons. Renzo Bonetti – duchovný správca projektu Mistero grande a bývalý riaditeľ Národného centra pre pastoračnú starostlivosť o rodinu Konferencie biskupov Talianska, ktorý sa v úvode prezentácie prihovoril všetkým zúčastneným a niekoľkokrát pripomenul, že sviatosť manželstva je tajomstvom, ktoré máme neustále objavovať. Zároveň poukázal na to, že manželia sú na základe prijatej sviatosti subjektom pastorácie rodín. 

Cieľom Malej cesty kresťanských manželov je umožniť ľuďom zakúsiť, že sviatosť manželstva, ktorú prežívajú, je veľkým darom nielen pre samotných manželov, deti a rodinu, ale aj pre celú Cirkev a spoločnosť. Cesta je originálna v tom, že sa uskutočňuje cez uvažovanie nad jednoduchými obrazmi, ktoré napomáhajú postupne vstupovať do hĺbky tohto veľkého tajomstva, ktorým je sviatosť manželstva. 

Slovenský preklad knižnej novinky pripravili členovia Rady pre rodinu v spolupráci so Saleziánmi na Slovensku. Na prezentácii sa zúčastnil aj salezián Dominik Vinš, ktorý predstavil materiál pastoračnej príručky a objasnil, v čom spočíva „malá cesta“ kresťanských manželov: „Pozvánka na ,malú cestu' odkazuje na svätú Terezku z Lisieux, na cestu pokory a jednoduchosti, po ktorej putovala. Je to ,malá cesta', pretože sa musíme stať maličkými, ako svätá Terezka, lebo Boh zjavuje veľké pravdy maličkým. Manželstvo nie je bremenom, ale ,malou cestou', ktorá pozostáva z konkrétnych a jednoduchých každodenných gest a skutkov, vďaka ktorým láska rastie“.

Celý materiál je pomôckou k mystagogickej ceste – vovádzaniu do tajomstva prijatej sviatosti. Táto cesta má manželom pomôcť odhaliť a postupne hlbšie vnikať do daru sviatosti manželstva. O mystagogickej ceste hovoril Róbert Neupauer, člen Rady a kňaz poverený pastoráciou rodín v Spišskej diecéze, ktorý priblížil význam obrazu na titulnej strane:

„Obraz na titulnej strane príručky vyjadruje význam názvu publikácie Malá cesta kresťanských manželov. Cesta sa začína v kostole sobášnym obradom a slávením Eucharistie. Pri slávení sobášneho obradu došlo k premene snúbeneckého páru, ktorý sa stal veľkým tajomstvom, ako ho nazýva svätý Pavol v Liste Efezanom. Po odchode z chrámu, po svadobnej hostine však hrozí, že prijatý veľký dar necháme zapečatený, ak sa nevydáme na cestu, ktorá v novosti prijatého Ducha Svätého vedie k neustálemu rastu v láske. Tento stav života vyjadruje lavička umiestnená pred kostolom. Symbolizuje stav, v ktorom manželia zostanú sedieť. Sú na krásnom mieste s krásnym výhľadom, no bez skutočnej cesty k plnosti lásky. Na druhej strane môže existovať rozhodnutie manželov ísť cestou, ktorá určite nie je vždy priama ani rovná, niekedy môže byť únavná, ale na tejto ceste deň čo deň objavujú, že majú v sebe mimoriadne tajomstvo Božej lásky.“ 

Všetci manželia a kňazi prítomní na prezentácii boli pozvaní do pilotného projektu, ktorý bude prebiehať najbližšie dva mesiace, pričom väčšina z nich už na toto pozvanie pozitívne odpovedala.( TK KBS, rne, ml; pz ) 20221130013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]