[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS Bernard Bober rokoval s predstaviteľmi EÚ v Bruseli
P:3, 29. 11. 2022 13:50, PRE

Brusel 29. novembra (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) rokoval s predstaviteľmi Európskej únie v Bruseli. V belgickej metropole ho dnes prijal predseda politickej skupiny EPP Manfred Weber. „Vnímame Európu v kresťanskom duchu a chceme prispieť k tomu, aby dialóg bol v Európskom parlamente aj u nás,“ povedal arcibiskup Bober. „To je prianie Cirkvi i Svätého Otca, aby sme neboli nestranní, ale zabrali v dialógu, v riešení vecí, ktoré sa týkajú nielen národností, ale aj svetovej alebo európskej situácie,“ uviedol. 

Brusel, Bober, Weber

Predsedovi EPP Mons. Bober tlmočil obavy zo situácie, ktorá v spoločnosti vládne. „U nás je situácia spoločensky napätá. A to nielen pre politikov, ale pre niektoré témy, ktoré začali horieť, čo nie je dobré. Treba s vášňami narábať opatrne. Chceme, aby sme upokojili situáciu aj u nás, aj na európskej úrovni. K tomu musí prispieť každý,“ povedal predseda KBS.

Návšteva sa koná na pozvanie poslankyne Európskeho parlamentu Miriam Lexmann. „Považovala som za dôležité, aby otec arcibiskup vo svojej novej pozícii lepšie rozumel, ako sa tvorí európska politika, akým spôsobom čelíme veľkým globálnym výzvam,“ uviedla Lexmann. Katolícka cirkev podľa nej vždy stála pri chudobných a tých, ktorí trpeli, preto predsedovi KBS priblížila, ako EÚ pracuje na tom, aby „zdražovanie“ sa do takej miery netýkalo našich rodín, dodala.
Brusel, Bober, poslanci

Arcibiskup Bober navštívil aj sekretariát Komisie biskupských konferencií EÚ (COMECE) v Bruseli. V jeho sídle sa stretol s členmi sekretariátu a generálnym tajomníkom COMECE Manuelom E. Barrios Prietom. Na sekretariáte COMECE pracuje Slovák Marek Mišák, ktorý má na starosti agendu vonkajších vzťahov. „Znamená to veľa, pretože sa dokážame presadiť, a to je dobrá správa nielen pre nás Slovákov, ale iste vzbudíť pozornosť aj tu. (...) Je treba, aby sme ukázali, že nielen na to máme, ale nám aj záleží na európskej politike,“ pripomenul arcibiskup Bober.

Brusel, Bober, Comece

„Snažia sa,“ hovorí o tom, či sa darí COMECE presadzovať pohľad Cirkvi v sekularizovanej Európe. „Či je to dostatočne, to je ťažko povedať, pretože výkonný orgán samostatnej Európskej únie a europarlamentu má nasadenie a politické spektrum, ktoré nefandí myšlienkam Katolíckej cirkvi. Robia čo robia, čo sa naozaj podarí, je naozaj veľký úspech,“ uviedol. „Sú tu a pripomínajú, že Európa nie je len západ, ale aj východ, tak je treba, aby ten hlas počuli,“ podotkol. „Ak sa podarí, tak je to vždy na zatlieskanie možno alebo na také tiché uspokojenie, že predsa len Kristova pravda víťazí,“ dodal.

Brusel, Bober, poslanci

Predseda KBS sa stretol aj s viacerými slovenskými poslancami Európskeho parlamentu. Čaká ho aj stretnutie s členmi EPP skupiny pre medzikultúrny a náboženský dialóg a ďalšie prijatia. Program ukončí na svätej omši s krajanmi v Slovenskej katolíckej misii.( TK KBS, ml, rp; pz ) 20221129027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]