[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 01. 2023   Meniny má Alfonz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Advent v Nitre začali sprievodom svetla s požehnaním biskupa Judáka
P:3, 27. 11. 2022 20:25, DOMFoto: Archív Biskupstva Nitra


Nitra 27. novembra (TK KBS) Nitrianske biskupstvo v spolupráci s mestom Nitra pripravilo pre obyvateľov mesta príťažlivý začiatok Adventu v duchovnej atmosfére a otvorenie Adventného mestečka na Svätoplukovom námestí.

Na prvú adventnú nedeľu 27. novembra 2022 sa po ranných adventných bohoslužbách v katedrále – Bazilike sv. Emeráma, v podvečer pri adventom venci pri nohách sochy sv. pápeža Jána Pavla II. na nádvorí hradu zhromaždilo množstvo malých aj veľkých pútnikov s kahancami, svietnikmi, či lampášmi, aby boli účastní príhovoru nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka a obradu požehnania adventného venca a adventných sviec a následného požehnania a vyslania do sprievodu svetla, ktorý ho mal priniesť na Svätoplukovo námestie do Adventného mestečka.

Biskup Viliam vo svojom príhovore upriamil pozornosť prítomných na skutočný zmysel a význam Adventu, ako aj jeho symboliky v predvianočnom období, počas ktorého sa celý kresťanský svet pripravuje na oslavu Vianoc – sviatkov narodenia Ježiša Krista. Prítomným opísal príbeh so sv. Matkou Terezou, ktorá navštívila aj Nitru a ktorá vzbudila  u istého bezdomovca zmysel pre zapálenie svetla nádeje a povedal: „To je aj naša úloha, aby sme aj my nielen fyzicky, ale aj duchovne zapaľovali  svetlo v iných a aj v týchto neľahkých časoch dávali všetkým nádej, že Boh nás miluje a že nás pozýva, aby sme konali podobne.“ Následne biskup Viliam požehnal adventný veniec a sviece a udelil pútnikom svoje požehnanie na cestu.

Po adventných spevoch katedrálneho zboru Psallite Deo za zvonenia zvonov Baziliky sv. Emeráma sa sprievod svetla vydal na cestu do mesta. Počas nej sa pútnici zastavili pri Mariánskom stĺpe pod Nitrianskym hradom a soche kniežaťa Pribinu, kde si spomenuli aj na zosnulých, ktorí sa tohtoročných Vianoc už nedožili. Po príchode na Svätoplukovo námestie sa uskutočnilo slávnostné otvorenie Adventného mestečka a zapálenie vianočného stromu za hojnej účasti nitrianskej verejnosti a následným kultúrnym programom.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20221127004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Top témy
Všetky

Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

Pápež František v Afrike

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23