[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Luis  Ladaria o výhradách voči nemeckej synodálnej ceste
P:3, 25. 11. 2022 12:26, ZAH

Vatikán 25. novembra (RV) Svätá stolica zverejnila vystúpenia prefektov vatikánskych dikastérií, ktorí počas minulotýždňovej návštevy nemeckých biskupov ad limina predstavili svoje výhrady voči tamojšej synodálnej ceste. Kardinál Luis Ladaria upozorňuje predovšetkým na jeden základný problém, ktorým je chýbajúci pocit príslušnosti nemeckých katolíkov ku všeobecnej cirkvi.

Prefekt Kongregácie pre náuku viery tiež vymenúva a predstavuje päť konkrétnych bodov, ktoré vzbudzujú nepokoj Svätej stolice. Prvým z nich je samotný štýl vyjadrovania sa v rámci synodálnej cesty, keď sa často objavujú napríklad všeobecné odkazy na názory veriacich alebo teológov, ktorí sa nedajú identifikovať.

Druhá výhrada sa týka inštrumentálneho využívania prípadov sexuálneho zneužívania s cieľom vynútiť si zmeny v samotnej štruktúre cirkvi.

Ďalej sa kardinál Ladaria venuje postulátom týkajúcim sa kresťanskej vízie ľudskej sexuality. Môže sa zdať, že synodálna cesta chce v tejto veci všetko zmeniť. Avšak v dobe stupňujúcej sa komercializácie ľudského života by si mala cirkev zachovať prorocký postoj a ukazovať, že jedným zo základných aspektov človeka je rodičovstvo.

Ďalšie výhrady Svätej stolice k nemeckej synodálnej ceste sa týkajú úlohy ženy. Ako si všíma kardinál Ladaria, akoby sa všetko zužovalo do tvrdenia, že cirkev nerešpektuje dôstojnosť žien, pretože im neumožňuje svätenia. Avšak v tomto prípade je koreň celej záležitosti nie v tom, či cirkev umožňuje ženám kňazské svätenia, ale či má na to vôbec právo.

Na záver prefekt vatikánskej kongregácie upozorňuje na problém znižovania vážnosti samotného cirkevného magistéria a najmä biskupskej služby. Dodáva, že všetky tieto otázky by mali byť premyslené v spoločenstve všeobecnej cirkvi v jednote so Svätým Otcom.( TK KBS, RV mh, ml; pz ) 20221125029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]