[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trnave vyvrcholila Trnavská novéna, záver patril fatimským posolstvám
P:3, 24. 11. 2022 10:11, DOM

Trnava 24. novembra (TK KBS) V Trnave vyvrcholila Trnavská novéna. Tohtoročná, už 79. v jej histórii, bola ukončená modlitbou zasvätenia sa Matke Božej. Po prenesení milostivého obrazu Trnavskej Matky z hlavného na bočný oltár zaznelo Te Deum.

Posledný deň Trnavskej novény sa niesol v duchu fatimských posolstiev a výzvy pre každého osobne zmeniť svoj život, ako o tom hovoril hlavný celebrant a kazateľ Mons. František Rábek. Plná Bazilika sv. Mikuláša privítala v posledný deň Trnavskej novény veriacich, kňazov a aj biskupa mimo našej arcidiecézy - rovnako ako tomu bolo každý deň.

Biskup Rábek: Mária nás dvíha a pomáha nám stávať sa Božími

Hlavný celebrant, ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František Rábek, v homílii pripomenul, ako musíme rozumieť s pohľadom na vývoj udalostí vo svete, pred čím nás chcela Panna Mária vo Fatime varovať a uchrániť. Táto túžba Matky Božej trvá doteraz, a preto je aj výzva rovnaká ako v čase zjavenia sa Hyacinte, Františkovi a Lucii, fatimským deťom: Robte pokánie! Je to cesta k záchrane - žiť tak, ako nám hovorí dnes Ježiš v evanjeliu: „Ten, kto plní Božiu vôľu, je môj brat, sestra i matka“ (porov. Mk 3,35).

Kazateľ zdôraznil, že nestačí mať more pokrstených ľudí, ako tomu na Slovensku je, ale prelomiť formalizmus, keď som zaradený ako kresťan, ale svoju vieru do dôsledkov nežijem. Podľa biskupa Rábeka dôsledok takéhoto formalizmu vidíme na východ od nás vo vojne, kde dva pokrstené národy bojujú proti sebe. Jeden je síce útočník, druhý sa bráni, ale je medzi nimi neľútostný boj. Je to teda výzva, ktorú nám pripomína aj Mária - a nielen vo Fatime: Obrátiť sa ku Kristovi! Vo Fatime nám sprostredkovala veľký dar Božej lásky - preto ju prosme o pomoc ako stále padajúci. Ona je tá, čo nás dvíha a pomáha nám stávať sa Božími.

Záver svätej omše patril poďakovaniu trnavského dekana, kanonika Jozefa Galloviča, ktorí sa akokoľvek pričinili o organizačný priebeh novény, ako aj hosťovi a slávnostnému kazateľovi, biskupovi Františkovi Rábekovi.

Slovo na záver predniesol aj hostiteľ novény - trnavský arcibiskup Ján Orosch, keď povedal: „Výzva na obrátenie je prvou a hlavnou výzvou evanjelia. Z Fatimy k nám prichádza pozvanie k svätosti!“ Oprel sa aj o nedávny prejav pápeža Františka v Nepomucene, kde Svätý Otec zdôraznil príklad Jána Nepomuckého ako svedka, ktorý mal svedomie postavené vyššie ako akúkoľvek moc sveta.

Nuncius pobozkal Trnavskú Matku a prosil ju o pomoc

Trnava, nuncius

Predposledný deň novény (20. novembra) bol výnimočný svätou omšou a slávnostnou procesiou s milostivým obrazom Trnavskej Panny Márie v centre Trnavy, ktoré viedol vzácny hosť. Do Trnavy doputoval aj Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku.

Ani mrazivé počasie nedeľného rána 20. novembra neodradilo mnoho Trnavčanov a pútnikov prísť na predpoludňajšiu svätú omšu do Baziliky sv. Mikuláša v tomto prvom slobodnom kráľovskom meste na území súčasného Slovenska. Výnimočnosť tejto svätej omše nebola len v avizovanom sprievode s milostivým obrazom Panny Márie Trnavskej, ale aj účasťou apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Nicolu Girasoliho, ktorý prijal pozvanie na túto slávnosť ako hlavný kazateľ a celebrant.

Hosťa v malom slovenskom Ríme privítal v úvode trnavský arcibiskup Ján Orosch, ktorý pripomenul, že je cťou vidieť otca nuncia v chráme, ktorý má rovnaké meno, ako jeho krstný patrón. Koncelebrantmi slávnostnej svätej omše boli okrem prítomných kňazov aj emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol a emeritný prešovský archieparcha Ján Babjak. Hostiteľ, arcibiskup Ján Orosch, po privítaní predstavil históriu Trnavskej novény. Po jeho predslove sa vedenia liturgie ujal vzácny hosť, ktorý prvé formuly svätej omše predniesol v slovenskom jazyku.

Homília však už po ospravedlnení za jazykovú nedostatočnosť v slovenčine bola prednesená v angličtine, preklad čítal vdp. Dušan Kolenčík, kancelár a hovorca Trnavskej arcidiecézy. Apoštolský nuncius Nicola Girasoli v nej uviedol, že prichádza ako pútnik, aby si uctil a pobozkal Trnavskú Matku a prosil ju o pomoc a ochranu. Pripomenul, že nielen z histórie je zjavná potreba jej ochrany, ale túto pomoc potrebujeme aj dnes. Ona je totiž Matkou našej útechy. V tomto náročnom čase ju potrebujeme všetci, inak nám bez útechy našej Matky hrozí smútok a rezignácia.

Apoštolský nuncius Nicola Girasoli vyjadril svoje dojatie nad príbehom sĺz Panny Márie Trnavskej a jej príbehu. No zdôraznil, že Panna Mária plače aj teraz: pre vojnu na Ukrajine, pre prenasledovaných kresťanov na celom svete, pre bolesť, ktorú my, kresťania, spôsobujeme iným svojím správaním a slovami. Panna Mária plače aj pre chudobných a utečencov, plače pre ľahostajnosť a sebectvo, pre deti, ktoré boli vytrhnuté zo života absurdným spôsobom. Jej slzy smútku sú očisťujúce, lebo je dojatá bolesťou sveta a bolesťou každého z nás a pozýva nás k zmiereniu.

Slávnostný kazateľ pripomenul, že vo sviatok Krista Kráľa, máme budovať iné kráľovstvo - kráľovstvo bez vylúčenia, sociálnej polarizácie, nenávisti, kultúrnych predsudkov. Potrebujeme budovať kráľovstvo založené na rešpekte voči všetkým. Slávnostná bohoslužba sa pri závere preniesla do procesie s milostivým obrazom Trnavskej Matky ulicami a centrom Trnavy až na Trojičné námestie a späť za početnej účasti kňazov a veriacich. Slávnostnú svätú omšu ukončili slávnostným spevom Te Deum a pápežskou hymnou.

Ďalšie správy je možné nájsť na webstránke Trnavskej arcidiecézy.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave, Mária Kohutiarová( TK KBS, abu, mko, ml; pz ) 20221124025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]